„Медитеранскиот регион во моментот е загрозен од појава на нестабилност и конфликт на Блискиот исток и различните земји од Северна Африка и меѓу различните етнички, религиозни и исповедни групи. во нови кризи “, рече папата.

Објавил: Мирко Бачиќ | 23 февруари, 2020 16:57

Папата се побуни против планот на Трамп: Донесе решение кое нема да излезе на добро

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Папата Фрањо предупреди на „неправедни решенија“ за израелско-палестинскиот конфликт, велејќи дека тоа ќе биде само увод за нови кризи.

Тој реагираше најверојатно на мировниот предлог на американскиот претседател Доналд Трамп за кризата на Блискиот исток.

„Медитеранскиот регион во моментот е загрозен од појава на нестабилност и конфликт на Блискиот исток и различните земји од Северна Африка и меѓу различните етнички, религиозни и исповедни групи во нови кризи “, рече папата.

Ова се верува дека е првпат папата, кој честопати ги бранеше и палестинските права и потребата на Израел за безбедност, јавно зборуваше за израелско-палестинскиот конфликт откако Трамп го објави планот на 28 јануари.

Планот го признава израелскиот авторитет во еврејските населби на Западниот Брег и бара Палестинците да исполнат голем број услови за држава со главен град во село на Западниот Брег источно од Ерусалим.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Пред воведувањето на рестриктивни мерки, 42 проценти од Германците се среќавале со други луѓе неколку пати неделно, а меѓу 25 и 31 март само пет проценти од нив го сториле тоа.

НАЈНОВОТО ИСТРАЖУВАЊЕ ПОКАЖА: Германците ги намалија контактите, но не прифаќаат забрана за излегување!

Студијата на Универзитетот во Манхајм покажува дека Германците драстично го промениле...

Планираната депонија за радиоактивен отпад се наоѓа на планината Трговија во непосредна близина на Нови Град во Република Српска.

ХРВАТСКА ДОНЕСЕ СКАНДАЛОЗНА ОДЛУКА: Нуклеарен отпад се носи во близина на паркот на “природата”- ЗАГРОЗЕНИ 250.000 лица!

Планираната депонија за радиоактивен отпад се наоѓа на планината Трговија во непосредна...

Брусаферо истакна дека би било глупаво да се намалат мерките на италијанската влада кои се покажаа како продуктивни, што подразбира забрана за движење и останување дома.

ВАЖНИ ВЕСТИ ОД ИТАЛИЈА: Опаѓа бројот на заболени!

Раководителот на италијанскиот институт за здравство, д-р Силвио Брусаферо, рече дека...