Папата Франциско по многу работи се разликува од претходно избраните. За првпат во историјата на црквата, еден бискуп го зема името Франциско, но и за првпат езуит е избран за папа, односно е прв папа кој доаѓа од Латинска Америка.

Објавил: Валерија Петрова | 13 јануари, 2020 22:11

Папата Франциско крсти 32 бебиња во Сикстинската капела

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Папата Фрањо денеска крсти 32 бебиња, вклучително и два близнака, во Систинската капела во Ватикан, јави Асошиејтед Прес.

Тој беше изненаден што бебињата останаа мирни додека чекаа да дојде нивниот ред да се крстат утрово.

Во подготовките за очекуваниот плач на бебињата, папата Фрањо се пошегува во својата кратка проповед: „Концертот сè уште не започна“. Но, дури и додека папата ги спушти децата со водата како симбол на чистење на гревовите и ги рецитираше нивните имиња, децата останаа совршено мирни, како и нивните љубопитни постари браќа и сестри.

Кој е папа Франциск?

Езуитот од Аргентина, Хорхе Марио Бергољо, некогашен надбискуп во Буенос Аирес, е Папа на католичката Црква.

Папата Франциско по многу работи се разликува од претходно избраните. За првпат во историјата на црквата, еден бискуп го зема името Франциско, но и за првпат езуит е избран за папа, односно е прв папа кој доаѓа од Латинска Америка.

Хорхе Марио Бергољо е роден а 17-ти декември во 1936-та година во Буенос Аирес, во семејство со пет деца, а неговиот татко бил италијански имигрант, поради што папата Франциско има и аргентинско и италијанско државјанство.

Дипломирал хемиска технологија, но подоцна се одлучил за свештенички повик и стапил во богословија. Во новицијат стапил на 11-ти март 1958-ма година. Хуманистички студии завршил во Чиле, а во 1963-та година, по враќањето во Буенос Аирес, завршил на Филозофскиот факултет во Сан Мигел.

Папата Франциско како универитетски професор следните две години предавал книжевност и психологија на колеџот “Immacolata” во Санта Фе, а во 1966-та ги предавал истите предмети на колеџот “Salvatore” во Буенос Аирес. Од 1967-ма до 1970-та студирал теологија на Теолошкиот факултет во Сан Мигел.

За свештеник бил ракоположен на 13-ти декември 1969-та година, а во “Исусова дружба” го минал својот трет пробандат во 1970-та година. Во 1971-ва година во Алкала де Хенарес во Шпанија, на 22-ри април 1973-та ги положил своите доживотни завети.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Најпрво тој ја изгуби титулата „негово кралско височество“, воените титули и голем број јавни повластици, а сега ја губи и кралската воена униформа.

НОВ ШАМАР ЗА ХАРИ ОД КРАЛИЦАТА: Елизабета Втора даде НАРЕДБА за уште една забрана! Драма во кралството!

Кралицата Елизабета е гневна поради одлуката на нејзиниот внук принцот Хари да се...

Меган и јас се упатуваме кон непознато, но навистина немавме друг избор, рече принцот Хари на првото појавување во јавноста, откако го објавија заминувањето од службените должности во британското кралско семејство.

ЕМОТИВЕН ГОВОР НА ПРИНЦОТ ХАРИ: Британија е мојот дом и место кое го сакам – тоа нема да се промени! ЈАС НЕ ОДАМ НИКАДЕ!

Емотивен говор на принцот Хари по неговата одлука за откажувањето од своите кралски...

Портпаролот на иранската влада, Али Рабиеи на конференцијата за новинари го отфрли тоа и порача дека владата дури во петокот била информирана дека украинскиот „Боинг 737-800“ бил соборен од армијата.

ИРАН: Авионот не е соборен намерно и за тоа не се обдовме да ЗАТАШКАМЕ! КАНАДА БЕСНА!

Иранската влада денес ги отфрли обвинувањата дека се обидела да го заташка тоа што...

Штом полицаецот Џејсон Ли тоа го видел, потрчал низ ходникот и го зел бебето в раце.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО: Бебе се гушело, родителите панично влетале во полициска станица – полицаецот стана ХЕРОЈ!

Трогателно видео осамна на социјалните мрежи, експресноста и човечноста на полицискиот...