Од почетокот на неговиот понтификат во 2013 година, Папата (83) ја истакна улогата на жените во црквата и општеството, редовно осудувајќи ги неправдите од кои тие се жртви.

Објавил: Сара Фемина | 17 јануари, 2020 16:50

Папа Франциск донесе историска одлука: За прв пат една жена ќе добие висока функција во Ватикан- еве за кого станува збор

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Една жена ќе има висока функција во Ватикан за прв пат откако папата Фрањо, поглаварот на Римокатоличката црква, ја назначи Франческа Ди Џовани за заменик министер во државниот секретаријат на Ватикан, што е еквивалентно на централната власт, соопшти Светиот Престол.

Папата ја назначи Ди Џовани (66) за потсекретар во одделот надлежен за односи со други земји, што е еквивалентно во Министерството за надворешни работи.

Willе се осврне на прашањата поврзани со мигрантите и бегалците и меѓународното хуманитарно право. Таа по назначувањето рече дека папата донел „иновативна одлука“, што претставува знак на внимание на жените.

– Вашата земја е мост помеѓу Истокот и Западот и место каде што се слеваат многу културни струи, каде што се обединуваат многуте карактеристики на овој регион. Со историските сведоштва од нејзиното византиско и отоманско минато, со монументалните тврдини низ планините и прекрасните иконостаси во старите цркви, кои ја докажуваат христијанската присутност од времето на апостолите, се изразува нејзината богата илјадалетна култура што ја наследила., рече папата при посетата во Македонија, во мај минатата година.

Од почетокот на неговиот понтификат во 2013 година, Папата (83) ја истакна улогата на жените во црквата и општеството, редовно осудувајќи ги неправдите од кои тие се жртви.

Ди Џовани е дипломиран правник и работи во Државниот секретаријат на Ватикан 27 години.

Ватикан, или обично познат под името Ватикански Град познат и како Светиот град, е најмалата независна држава на светот и по површина и по население. Површината на Ватикан изнесува 44 хектари.

Ватикан е седиште на папата, кој претставува поглавар на Римокатоличката црква, бискуп на градот Рим и изборен монарх на Ватикан.

Папата од своја страна е на доживотна функција и тој ги избира кардиналите. Технички, папата е апсолутен монарх, а тоа значи дека ги има во целост законодавната, извршната и судската власт во Ватикан.

Папата е единствениот апсолутен монарх во Европа. Сегашниот папа на Ватикан е папата Франциск, роден како Хорхе Марио Бергољо. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според него, за време на операциите во Идлиб, кои беа спроведени со поддршка на турските вооружени сили, загинаа околу 150 сириски војници, 12 тенкови, три оклопни возила и 14 воздушни системи се уништени.

ЕРДОГАН ШОКИРАШЕ: Ова што се случува во Сирија е војна- чекаме одговор од Путин

„Она што се случува во Сирија Идлиб сега може да се нарече војна. Веќе ги започнавме...

Во извештајот се вели дека Мортеза Рахманзаде, градоначалникот на 13 области во Техеран,  бил хоспитализиран вчера заради симптоми на коронавирус. Тестот покажал дека Мортеза е позитивен на коронавирус, пренесува Ројтерс.

КОРОНА ВИРУСОТ УДРИ И ПО ВЛАСТА: Градоначалникот на Техеран заврши во болница поради смртоносниот вирус!

Ирански функционер од Техеран е заразен со коронавирус, објави денес државната телевизија. Во...

„Одржавме помали воени вежби“, се вели во преписот на брифингот објавен од прес-службата на американската армија.

ПАНИКА: Американците вежбаа за нуклеарна војна со Русија – вака би изгледала оваа катастрофа

Соединетите држави спроведоа воени вежби, симулирајќи одговор на нападот на Русија...

Ердоган денеска посочи дека ќе обави телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин за моменталната ситуација во Сирија, како и дека акциите на Турција во Идлиб ќе зависат од резултатот на тој телефонски разговор.

Ердоган: Војната започна, денеска ќе разговарам со Путин!

Денеска претседателот на Турција  Реџеп Тајип Ердоган изјави дека тоа што во моментов...