Во видеото се слуша и изјавата на претседателот Вучиќ за плановите за поврзување на источна и западна Србија.

Објавил: Рејхан Бајрами | 23 февруари, 2020 17:07

Патиштата ги спојуваат луѓето: Вучиќ со нов спот на Инстаграм пренесе важна порака!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Српскиот претседател Александар Вучиќ на својата страница на Инстаграм сподели ново видео под слоганот „Патиштата се она што ги поврзува луѓето“.

Возачот на Чачак, Иван Вујиќ, ја раскажа својата визија за Србија, која редовно ја посетува, од град до град:

– Сакам да возам низ Србија. Уживам во оваа убавина, кога ги гледам патиштата, гледам колку напредувавме. Додека возам од место до друго, јас сум среќен што видов колку работи се прават и се градат. Еве го Моравскиот коридор што го ветија, многу е важно за нас од Чачак. Кога Вучиќ ветува нешто, тој го прави тоа. Патиштата се она што ги поврзува луѓето – рече Вујиќ.

Во видеото се слуша и изјавата на претседателот Вучиќ за плановите за поврзување на источна и западна Србија.

– Деновиве градиме нешто посебно, 112, 113 километри што ги поврзуваат Коридорот 10 и Коридорот 11, западна и источна Србија – рече Вучиќ.

На крајот на видеото беше наведено дека „Србија е местото каде децата сакаат да живеат“.

Минатата година во мај екс премиерот, Зоран Заев, на покана на српскиот претседател, Александар Вучиќ присуствуваше на свеченото отворање на новото автопатско решение од 26 километри кое поминува низ Грделичка клисура од Коридорот 10.

Отворањето на новиот автопат е од големо значење за двете земји, кој со спектакуларен огномет беше отворен овој голем проект.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

„Ова не е предвидување, ова е нешто што е логично да се очекува“, рече Вучиќ, додавајќи дека има 81 лице на респиратори.

ВУЧИЌ: Во следните 72 часа очекуваме зголемување на заразени и смртни случаи!

Во следните 72 часа очекуваме зголемување на заразени и смртни случаи, рече вечерва...

Авионот пристигна во Србија со 14 милиони заштитни маски, како и 14 кинески експерти, кои ќе помогнат да се инсталираат две машини, купени од кинеската компанија.

СРБИЈА НЕПРЕСТОЈАНО ДОБИВА ПОМОШ ОД СВЕТОТ: Уште 14 кинески стручњаци слетаа во Белград!

Друг авион на Ер Србија со медицинска опрема од Кина слета на пладне во Белград. Ер...

Тој рече дека е договорено на состанокот со премиерот Ана Брнабиќ да им се заблагодари на здравствените работници во државата за „прекрасните напори и работата за борба против коронарниот вирус.

ВУЧИЌ СЕ ГРИЖИ ЗА СРБИЈА: Од први април зголемени плати на здравствените работници!

Сите здравствени работници ќе ги зголемат платите за 10 проценти од 1 април годинава. Ова...

Таа рече дека во моментов има 741 лица позитивни за вирусот корона, дека 55 лица се на респиратор, дека 13 се починати и 54 лица се излечиле.

БРНАБИЌ: После епидемијата во Србија ќе градиме СПОМЕНИК НА БЛАГОДАРНОСТ ДО КИНА!

Премиерката Ана Брнабиќ вечерва изјави дека Србија добила 480 нови респиратори и дека...