Длабочината на Храмот е околу седум метри. Завршувањето на криптата и неговото сликарство ги благослови покојниот патријарх Павле во 2001 година.

Објавил: Сара Фемина | 20 ноември, 2020 10:17

Патријахот Иринеј ќе почива ВО НАЈУБАВИОТ ХРАМ ВО ЦЕНТАРОТ НА БЕЛГРАД: Ова е местото!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

– Неговата Светост Патријархот Иринеј најверојатно ќе биде погребан во криптата во Храмот Свети Сава.

Местото каде што ќе се почиваат остатоците од 45-от поглавар во престолот на Свети Сава е просторијата зад олтарот на криптата.

Ова го изјави раководителот на Службата за информации на СПЦ, архиѓаконот Радомир Ракиќ и додаде дека покојниот патријарх, доколку не утврдил поинаку во својата волја, ќе бил првиот патријарх на СПЦ погребан во храмот во Белград.

– Неговата Светост Патријархот Иринеј најверојатно ќе биде погребан во криптата во Храмот Свети Сава.

Поглаварот на Српската црква, Иринеј, почина утрово во 7.07 часот на 91 година. Патријархот Иринеј е првиот поглавар што ќе биде погребан во овој дел од Храмот, кој, дури и кога беше зачнат уште во 1895 година, беше наменет за патријарсите.

Патријаршијата вели дека единственото нешто што може да влијае на промената на местото е волјата на патријархот.

Иринеј, почина денес на 90-годишна возраст. Веста дека Патријархот Иринеј почина пристигна по 15 дена тешка борба со вирусот корона!

Делот од криптата каде што ќе биде погребан е многу редок во православните цркви. Само неколку во светот на православните цркви го имаат овој простор.

Самата крипта е наменета за гробната црква и е посветена на светиот кнез Лазар.

Криптата на Храмот на Свети Сава е придружена со разни приказни. Меѓу нив е дека за време на Втората светска војна, белграѓаните се криеле во него од бомбардирањето и дека тоа било безбедно засолниште за нив. Тогаш германската армија чуваше резервоари за гориво во неа.

Криптата – делот каде што ќе биде погребан патријархот Иринеј, се протега меѓу темелите на Храмот Свети Сава и има столбови со максимална висина од 6,20 метри. Длабочината на Храмот е околу седум метри. Завршувањето на криптата и неговото сликарство ги благослови покојниот патријарх Павле во 2001 година.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Водици по правило се празнува два дена. Првиот ден е 19 јануари, кој покрај Богојавление уште се нарекува и Војордание и Машки Водици. Вториот ден пак е следниот, 20 јануари, наречен Женски Водици.

ДЕНЕСКА СЕ МАШКИ ВОДИЦИ- Слава тебе ГОСПОДЕ

Водици или Богојавление е денот во кој Св. Јован Крстител го крстил Исус Христос во...

Овој празник се нарекува уште и Водици, заради големиот водосвет, што го извршува Црквата на овој ден. Големиот водосвет е симбол на обновувањето на нашата природа и на целиот космос преку вода и Дух.

Утре се празнуваат Водици – денот кога водите стануваат лековити

Овој празник е еден од најголемите христијански празници. Познато е дека се празнувал...

При посетата на храмовите задолжително да ги почитуваат препораките за заштита, да носат заштитни маски и одржуваат дистанца.

ОХРИД: Празникот Водици ќе биде одбележан само во црковните храмови со утрински богослужби

Годинава нема да биде организирано традиционалното фрлање на Светиот крст во водите...