26 годишниот Илија Стамков од Неготино е еден од нив. Тој од дијализата се спасил пред 7 години благодарение на бубрегот од мајка му. Се пожали дека сега живее во неизвесност.

Објавил: Катерина Крстиќ | 4 јули, 2019 22:33

Пациентите со пресаден бубрег молат за помош: Во државата ги нема потребните лекови, живеат во страв!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Триесет пациенти со трансплантирани бубрези живеат во страв дека повторно можат да се вратат на апаратите за прочистување на крвта. Веќе еден месец на Нефрологија ја нема терапијата која е неопходна за организмот да не го исфрли донираниот орган.

26 годишниот Илија Стамков од Неготино е еден од нив. Тој од дијализата се спасил пред 7 години благодарение на бубрегот од мајка му. Се пожали дека сега живее во неизвесност.  Дели лекови со останати пациенти за да го задржи бубрегот.

– Ни рекоа ќе има дури во семптември лекови. Проблем е тоа за нас, се снаоѓаме бидејќи може па да се вратиме на дијализа и затоа си делиме лекови. Ако не ја пиеме редовно ќе дојде до губење на органот.

Стамков признава дека некои пациенти одат по терапијата во странство, но за тоа треба да издвојат најмалку 400 евра. Замената на лекот што им ја нудат од Нефрологија не била прифатена од сите пациенти.

-И докторите што не водат велат дека терпаијата на замена може да предизвика нус појави и ни велат дека е ризик примањето. Тоа не е оригинал терапија.

Не може за трансплантација да бидат фрлени толку многу пари и сега за банална работа да се вратиме на почеток, реагираат од здружението за бубрежно болни НЕФРОН.

Не се работи за тоа дали ќе се увезе лекот или не, огромни финансиски средства се одвојуваат за трансплантација а потоа за банална работа може да се вратиме на почеток. Апелираме надлежните да ја завршат работата благовремено, се знае точниот број на пациенти и лекот и нема да дозволиме да се игнорираат пациентите. И додека во други земји земаат нови генерички лекови, ние не може и постојните да ги добиеме, велат од НЕФРОН.

Министерот Филипче е запознаен со проблемот а средба со него бараат и пациентите со трансплантирани органи.

-Набавката на овие лекови е во надлежност на Клиниката за Нефрологија и утрово зборував со директорката. Има замена и знам дека таа кај некои пациенти прави стомачни тегоби. Ќе провериме денеска со МАЛМЕД кој е проблемот со тендерските набавки, вели Венко Филипче министер за здравство.

Но не е проблемот само со недостигот на терапија за пациенти со трансплантирани бубрези. Малигно болни  реагираат дека со месеци ги нема дел од неопходните лекови. Филипче овој проблем ќе го решава со централизирана набавка.

ИЗВОР: СИТЕЛ

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Изрази жалење за доцнењето на овој тендер, посочувајќи дека, заедно со Здружението на дијабетичари го правеле невозможното последните неколку месеци за да може тој тендер побрзо да се објави.

Меџити: Додека сум јас министер нема да се случи да доцни тендер или јавна набавка за лекови

Јавните набавки и тендерите за лекови нема никогаш повеќе да доцнат тврди министерот...

Смената од директорската позиција после повеќе годишно директорување со клиниката тешко му падна на др. Јовев па организираше и протести пред клиниката со негови пациенти а и не го штедеше со навреди новопоставениот директор др.Марјан Шокаровски.

Др.Јовев за „Фокус“: Не е точно дека сум нападнал некој, мене ме нападнаа, имам повреда на окото и од стрес лежам на Кардиологија

Од министерството за внатрешни работи денеска излегоа со соопштение дека од Клиниката...

Во интервју за ТВ „Клан“, поранешниот економски директор на Клиниката за онкологија Нехат Нухи, призна на јавноста дека мајка му била лекувана на Клиниката за онкологија и дека има медицинска историја таму, иако истакна дека не се лекувала од рак.

Според Нухи, овој третман бил дозволен од тогашниот медицински директор доктор Нино Васев.

– Беше период на ковид, а кога се работи за мајка, секој човек бара решение како побрзо да се третира. Со дозвола на медицинскиот директор, ни овозможија да се лекува. Но, не се лекуваше од рак. Беше период на ковид и другите клиники функционираа како ковид центри и затоа се лекуваше во нашата клиника, рече Нухи.

Без потврден канцер, мајката на економскиот директор на Онкологија се лекувала на клиниката

Во интервју за ТВ „Клан“, поранешниот економски директор на Клиниката за онкологија...

Кога отидов во Виена, лекарот ми рече ништо од вашата држава од вашите цитостатици, не требало од овие цитостатици, сакам да го оперирам момчето. Јас и тогаш зборев по сите телевизии, никој не ми даде поддршка сите ме правеа луда – рече ожалостената мајка.

(ВИДЕО) Мајка се онесвести од плачење: „Загубив млад син, му ја згрешија терапијата во приватна клиника“

Мајка која раскажуваше за својата голгота со синот кој го загубила од рак на бели дробови,...