Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне особено во планинските региони ќе има локална нестабилност со пороен дожд и ретки грмежи

Објавил: Валерија Петрова | 11 јуни, 2019 8:52

Пеколни горештини во Македонија, но подоцна следува нов шок

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Уживајте во топлиот и сончев ден, од следните денови се очекува нова промена на температурите.

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне особено во планинските региони ќе има локална нестабилност со пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен претежно североисточен ветер.

Утринската температура ќе се движи од 10 до 19, а дневната од 27 до 24 степени.

УВ-индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје, претпладне сончево и топло со мала облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми и ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност. Утринската температура ќе се спушти до 18, а дневната ќе се искачи до 32 степени.

Ќе продолжи период на топло време, а најтопло ќе биде од четврток до недела. До средината на неделата претежно во попладневните часови понекаде ќе има појава на изолирана нестабилност со пороен дожд, грмежи и услови за појава на град.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Доцна попладне во Дебар имаше невреме проследено со пороен дожд, грмежи и појава на град, се наведува во временската прогноза од УХМР.

МАКЕДОНИЈА ПОТОПЕНА ОД ДОЖД- Измерени рекорден број на врнежи!

Подрачјето на Струмица и Берово денеска беа зафатени од нестабилна воздушна маса,...

Во текот на новата недела исто така на некои места се очекува да падне значително количество на воден талог со што има услови и за локални поплавувања.

ВОНРЕДНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Се очекува силно невреме!

Македонија од денес па натаму влегува во ЖОЛТА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА ФАЗА поради големото...

Максималните дневни температури на воздухот ќе бидат во незначително опаѓање што значи топлото време со летни температури и понатаму продолжува.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Во Крива Паланка најавено ново невреме со обилни дождови, грмежи и град!

Утре попладне нестабилно време во Македонија. Нестабилно време ќе биде проследено...