недела, 12 јули 2020

MK/ EN/ DEМал пад на температурите на воздухот се очекува за време на викендот, тогаш на повеќе места ќе биде нестабилно со честа појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер а ќе има услови и за локално НЕВРЕМЕ.

Објавил: Катерина Крстиќ | 1 јули, 2020 8:55

Пеколни температури- за викендот пад на температурите!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Во попладневните часови во планинските предели не се исклучува можноста за ретка појава на краткотраен дожд и грмежи.

Ќе дува слаб ветер од променлив правец, додека УВ ИНДЕКСОТ ќе има ЕКСТРЕМНА вредност и ќе изнесува коефициент некаде од 9 до 10.

Потоа од утре во попладневните и во вечерните часови локално ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за локална појава на град. Температурите на воздухот и понатаму нема многу да се менувааат, што значи ќе останеме под топлиот Африкански воздух.

Мал пад на температурите на воздухот се очекува за време на викендот, тогаш на повеќе места ќе биде нестабилно со честа појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер а ќе има услови и за локално НЕВРЕМЕ.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Освежување на времето ќе има утре доцна попладне и навечер кога ќе дува умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

РЕКОРДНИ ТЕМПЕРАТУРИ: За викендот температурата и до 36 степени!

За време на овој викенд времето во државава ќе биде сончево и топло со умерена локална...

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Максималната дневна температура ќе се искачи до околу 31 степен!

Сончево и топло со мала до умерена локална облачност

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност...

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и топло со слаб до умерен ветер од северен правец, максималната дневна температура ќе се искачи до околу 30 степени.

Времето денеска: Сончево и топло со мала локална облачност

Денес времето во нашата држава ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе...

Максималните дневни температури ќе се искачуваат во интервалот од 24 до 32 степени. Во крајните југоисточни предели истата има услови да достигне до околу 35 степени.

Времето во Македонија: Сончево со мала локална облачност

Денес времето во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб...