Но, очекувам и барам истрагата да заврши во најкус можен рок, да се утврди причината за пожарот и соодветно да се понесе одговорност. Ова е најмалку што им го должиме на блиските на настраданите.

Објавил: Мирко Бачиќ | 9 септември, 2021 15:17

Пендаровски: Барам истрагата да заврши во најкус можен

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на државата рече дека има различни шпекулации за причините за пожарот и затоа треба да се знае дека во овој момент нема такви индикации.

Ние имаме доволно стручни кадри, не се сомневам дека за кратко ќе ја дознаеме вистинската причина. Она што сакам да го кажам во врска со различните шпекулации дека можеби пожарот е подметнат, дека има врска со 30-годишнината од независноста, дека има конспирации за тоа, до овој момент нема никакви индиции дека ова е направено намерно, со цел да се постигне некаква друга политичка цел. Меѓутоа, тоа на крајот ќе го каже надлежниот јавен обвинител“, нагласи Пендаровски.

Загубата на семејствата чии блиски починаа во трагедијата во Тетово, за жал, никој и ништо не може да ја надополни.

Но, очекувам и барам истрагата да заврши во најкус можен рок, да се утврди причината за пожарот и соодветно да се понесе одговорност. Ова е најмалку што им го должиме на блиските на настраданите.

Уште еднаш, мое искрено сочуство за сите починати. На повредените, им посакувам поскоро опоравување, изјави Пендаровски!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

– Се дозволува организирање и одржување на семинари, обуки, курсеви, состаноци, работилници, конференции и слично, во затворениот дел на објектите до 50% исполнетост од капацитетот на просторот.

Владата дозволи свадби на затворено, а од 15 ноември за влез ќе се бараат две дози вакцина

Владата на Македонија на вчерашната редовна 115-та седница, согласно моменталната епидемиолошка...

Членот на ДИК, Кренар Лога не се согласува со ваквата одлука и истата ја нарекува незаконска. За ова писмено ги известил и останатите членови, пренесе Алсат.

ДИК го смени Упатството и ќе признава за важечки и ливчиња без печат

ДИК на денешната седница го смени Упатството за важечки и неважечки ливчиња и сега...

Зошто АД МЕПСО не ја активирал ТЕЦ Неготино која е резерва за вакви случаеви на криза, а според законот е под негова надлежност и за тоа има финансиски издатоци спрема ТЕЦ Неготино како ладна резерва?

Куштрим Рамадани и Васко Ковачески мора да понесат одговорност за енергетската криза

Уште минатата година, Левица предупредуваше дека со ваква лоша кадровска политика...

Мицкоски посочи дека на СДСМ и на ДУИ им пречи коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ со Алијанса и Алтернатива. Граѓаните сакаат коалиции со коишто ќе им се покаже иднината, а не да ги враќаат во минатото.

Со Села направивме коалиција за создавање иднина

„Не е поентата да се занимавате со политика и да делите. Поентата е да се занимавате...