Тој воедно ја искористи приликата да порача дека Македонија во САД гледа пријател, сојузник и стратешки партнер.

Објавил: Владо Марин | 4 јули, 2021 15:45

Пендаровски: Во САД освен пријател и сојузник, гледаме и стратешки партнер

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот Стево Пендаровски денеска преку својот Фејсбук профил испрати честитки по повод денот на независноста на САД.

Тој воедно ја искористи приликата да порача дека Македонија  во САД гледа пријател, сојузник и стратешки партнер.
 Со желби за благосостојба и просперитет, на претседателот Џо Бајден и на пријателскиот американски народ им го честитам 4-јули, Денот на независноста. Во САД освен пријател и сојузник, гледаме и стратешки партнер којшто секогаш ја поддржувал нашата демократија – напиша претседателот.
Амбасададата на САД во Република Македонија денеска организира прослава по повод државниот празник 4 Јули- Денот на независноста. Ова е второ виртуелно одбележување на 245-от роденден на американсата нација од прогласувањето на независноста.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.