недела, 18 август 2019

MK/ EN/ DEПендаровски за МИА, посочи дека во прашање е легитимитетот и кредибилитетот на ЕУ, бидејќи и претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск вчера изјави дека Македонија своето го направи, а останатото е на ЕУ.

Објавил: Катерина Крстиќ | 14 јуни, 2019 17:02

Пендаровски: Датум за преговори ќе има,ние сме најстабилната држава на Балканот

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски во интервју за МИА, истакна дека најважно е граѓаните на нашата држава да знаат дека доколку не добиеме датум за преговори за влез во ЕУ, до крајот на овој месец или наредниот, а го добиеме на есен, главната причина за тоа ќе биде тоа што не сме подготвени, што потврдуваат и во ЕУ.

Стево Пендаровски роден на 3 април 1963, во Скопје — македонски политичар, професор и аналитичар.

Нема ниедна земја членка која вели дека Македонија треба да заврши други работи, организиран криминал, корупција, реформи во медиуми, администрација, дури ни законот за СЈО не го споменуваат како услов. Сите велат сѐ направивте. Би било поради внатрешната политичка динамика на некои земји и поради распоредот на работа, истакнува Пендаровски.

Пендаровски за МИА, посочи дека во прашање е легитимитетот и кредибилитетот на ЕУ, бидејќи и претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск вчера изјави дека Македонија своето го направи, а останатото е на ЕУ.

Ние сме политички најстабилната држава на Западниот Балкан. Внатре во Македонија, нема ризици. Затоа што албанскиот политички фактор е интегриран и во Владата и во институциите. Ниту албанската ниту македонската опозиција не се надвор од институциите, мое предвидување е дека нема да прават проблеми зашто не сме добиле сега, оценува Пендаровски.

Според Пендаровски ќе нема ниту безбедносни тензии, но можно е зголемување на евроскептицизмот. Тој вели дека можно е да не кочат изборите во Грција кои се закажани за 7јули, но и соседна Бугарија која изминативе недели во однос на Договорот со Бугарија има низа забелешки.

Има избори во Грција на седми јули, сегашната грчка опозиција има потврди ставови кон Преспанскиот договор, од нивен аспект. Има најави дека ќе го почитуваат договорот, но ќе бидат поригидни во имплементирањето. Може да добиеме потврд став, преведено значи дека можеме да добиеме блокада во ЕУ за некој аспект од Преспанскиот договор. Од изминативе неколку недели веќе се случува едно повидливо присуство на забелешки од Бугарија во однос на Договорот со Бугарија. Бараат брзи резултати од комисијата на историчари, сакаат да работи побрзо и да има ефект, вели меѓу другото шефот на државата во интервјуто за МИА

 
 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

На новите маички кои се голем хит во Грција, стои Сонцето од Кутлеш пред и по Заевото брусење на капаците од шахтите.

Грците се пошегуваа на наша сметка: Носат маички со изгребаното Сонце од Кутлеш

Откако пред четири дена Владата донесе наредба за отстранување на сонцето од Кутлеш...

Како што беше објавено наводно во телефонот на Боки биле пронајдени и експлицитни фотографии од нивното интимно дружење. Порталот објави дека фотографиите сега се во рацете на истражните органи во Скопје, кои утврдуваат дали врската на водителот и српскиот политичар има врска со аферата Рекет.

Пронајдени СМС пораки, експлицитни фотографии и две видеа кои докажуваат дека Боки бил во врска со српски политичар?

Откако завчера српски Телеграф излезе со насловна страна на која стоеше дека Боки...

Како што објави српски Курир, наводно  Боки нагласил дека ако тоа не го направат во рок од три дена, ќе изнесе во јавност докази за нивната вмешаност во рекетирањето, односно вмешаноста во случајот Рекет за кој тој е првоосомничен и во моментот се наоѓа во затворот во Шутка.

Боки 13 бара преместување на психијатрија, се заканил со докази против Заев

Првоосомничениот за случајот Рекет Бојан Јовановски испратил порака до државниот...


Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial