На МРТВ

Објавил: Калина Мартинска | 2 мај, 2024 21:21

Пендаровски два пати се појави, третиот дуел не дојде на соочување со Силјановска Давкова

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Македонската телевизија, МТВ на 26 април 2024 година упати покани до кабинетите на претседателските кандидати кои влегуваат во вториот круг, Стево Пендаровски и Гордана Силјановска Давкова, за предизборно соочување.

Јавниот сервис предложи три потенцијални датуми: 1 мај (среда), 2 мај (четврток) и 6 мај (понеделник), со цел остарување на фер и информативна дебата.

Македонската телевизија, МТВ на 26 април 2024 година упати покани до кабинетите на претседателските кандидати кои влегуваат во вториот круг, Стево Пендаровски и Гордана Силјановска Давкова, за предизборно соочување. Јавниот сервис предложи три потенцијални датуми: 1 мај (среда), 2 мај (четврток) и 6 мај (понеделник), со цел остарување на фер и информативна дебата.

Продолжена професионалната понуда за претседателските кандидати

Во знак на професионализам, Македонската телевизија не само што предложи датуми, туку понуди и одделни интервјуа за кандидатите. И покрај напорите да се сместат двајцата претенденти, тимот на Пендаровски ја одби понудата, наведувајќи ги конфликтите во распоредот. Сепак, Јавниот сервис ја остави отворена можноста за алтернативни датуми до периодот на изборниот молк.

Отсуството на Пендаровски

И покрај тоа што беше уредно поканет и му беше дадена можност да избере датум, Стево Пендаровски не присуствувa на изборната дебата на претседателските кандидати во Македонската телевизија.

Отфрлање на обвинувањата

Реагирајќи на обвинувањата од кабинетот на Пендаровски и од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија (СДСМ), Македонската телевизија ги отфрли тврдењата дека Гордана Силјановска Давкова самостојно ја организирала дебатата. Наместо тоа, Јавниот сервис ја повтори својата посветеност на непристрасност и професионалност во олеснувањето на изборниот дискурс и потврди дека навремени покани биле пратени до претседателските кандидати

Промена на емитување

Како резултат на отсуството на Пендаровски, Македонската телевизија ја приспособи својата програма. Наместо дуел меѓу двајцата кандидати, на емитувањето беше интервју исклучиво со Гордана Силјановска Давкова. Оваа адаптација имаше за цел да го поддржи правото на јавноста за информирано донесување изборни одлуки и покрај непредвидените околности.

„Вечерва во 20 часот и 15 минути, Македонската Телевизија ќе има ексклузивно интервју со претседателската кандидатка Гордана Силјановска Давкова, наместо очекуваната дебата меѓу двајцата претенденти за претседател. Имено, Стево Пендаровски, нејзиниот противкандидат, избра да не учествува во дебатата за јавниот сервис.

Предлозите на МТВ

Додека тимот на Пендаровски наведуваше ограничувања во распоредот, Македонската телевизија ја потенцираше подготвеноста да го задоволи распоредот на претседателските кандидатит. Можностите за времето на дебатата, без разлика дали се претходно снимени или во живо, беа отворени, а конечните одлуки завиеа од заеднички договор меѓу канцелариите на кандидатите и Јавниот сервис.

Обвинувањата дека Силјановска-Давкова паѓаат во вода, после ваквиот демант од Македонска Телевизија, а единственото логично објаснување за избегнувањето на дуелот од страна на Пендаровски е дека имал навистина полн распоред или дека едноставно не сакал да излезе повторно на дебата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.