Пендаровски во интервјуто нагласува "дури и името го сменивме".., а датум за ЕУ не добивме.

Објавил: Катерина Крстиќ | 15 октомври, 2019 11:29

Пендаровски “дури и името го сменивме” а датум за ЕУ не добивме!?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на државата Стево Пендаровски во интервју за виенскиот ” Die Presse” истакна дека Македонија направи буквално се што е во нејзина моќ па дури и го промени името за да добие датум за преговори.

Интервју на претседателот Пендаровски за виенски ” Die Presse”

Пендаровски во интервјуто нагласува “дури и името го сменивме”.., а датум за ЕУ не добивме.

Не се надеваме на позитивен сигнал, туку очекуваме позитивна одлука, изјави претседателот Пендаровски за ” Die Presse”.

Тој нагласува дека изминатата година Македонија ги исполни сите барања, и сега очекува награда. 

Во минатата година ипол, исполнивме се што требаше да исполниме. Дури го сменивме и името на нашата држава по историскиот договор со Грција. Ниту една друга земја кандидат не го направила тоа претходно, вели во интервјуто претседателот на државава.

Пендаровски истакна дека доколку процесот на приближување е базиран на перфонманси, тогаш  нашата земја очекува ни помалку ни повеќе туку да биде оценувана според своите заслуги.

Мојата порака е дајте ни шанса и дозволете ни да покажеме дека сме подготвени за ЕУ,  вели Пендаровски.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

„Сега во моментов се замрзнува прогресивниот данок, па повторно нешто ќе анализираме неколку години па ќе видиме што е најдобро решение.

ДЕТЕКТОР: Власта не се откажува од прогресивниот данок и покрај одлуката за негово замрзнување

Економскиот советник на премиерот Заев, Фатмир Битиќи за Детектор открива дека во...

1200 евра месечен хонорар за амбасадорот Виктор Габер, по 1000 евра месечно за Проф. Људмил Спасов и за Доц.д-р Ана Чупеска!

СКАНДАЛ: Советникот на Димитров зема плата колку претседателот Пендаровски!

Кој како си ја наредил, толку пари ќе си лапне. Магазин дојде до документи кои укажуваат...

Ќе побарам поддршка од сите 120 колеги пратеници да се приклучат кон ова законско решение и заедно во најбрз можен рок истото да биде изгласано и применето во позитивните законски прописи во државата.

КИРАЦОВСКИ: Звучам иронично, но после се што се случуваше во Македонија ПРАВДА МОРА ДА ИМА!

Политиката е специфична и комплицирана дејност и наука. Понекогаш во истата, постојат...