Претседателот Пендаровски најави дека ќе ги поддржи барањата на невладините организации за намалување на ингеренциите на претседателот.

Објавил: Сара Фемина | 22 мај, 2019 16:58

Пендаровски: “Кога ќе ми заврши мандатот нема да барам претседателска пензија и канцеларии„

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Ново избраниот претседател Стево Пендаровски, на денешниот брифинг со новинари рече дека по завршувањето на мандатот нема да бара никаква претседателска пензија.

Претседателот Пендаровски на денешниот брифинг со новинарите, рече дека после завршувањето на претседателската функција нема да бара претседателска пензија, туку ќе се врати на работното место како професор.

Пендаровски рече исто така и дека нема да бара од Службата за општи и заеднички работи да му се одобрат средства за отворање на канцеларија.

„Немам намера да побарам канцеларија, туку просторија во Министерството за надворешни работи, каде ќе одржувам состаноци и средби како поранешен претседател. Нема да барам ни пензија, ќе се вратам на работното место професор”, рече Пендаровски.

Претседателот Пендаровски најави дека ќе ги поддржи барањата на невладините организации за намалување на ингеренциите на претседателот.

Според Законот за правата на претседателот на Република Македонија и неговото семејство по престанок на функцијата, тој има право на пензија чиј износ е еднаков со износот на платата што ја прима претседателот на државата, има право на канцелариски простор и најмногу три соработници. Има и право на лично обезбедување, како и право на користење службено возило и возач.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

За учениците кои немаат пристап до онлајн настава државата предвиде тие да доаѓаат во училиште и да земат печатени материјали од лекциите кои ги предаваат професорите онлајн.

Осум илјади или 10, 4 проценти од б9 илјади средношколци во држават немаат пристап до онлајн настава

Средношколците ги мачи прашањето што ќе биде со матурата. МОН кажа дека испитите нема...

Покрај спортската сала се предвидува и изградба на дополнителна просторија за физичко и во подрачното училиште „Кирил и Методиј“ во Страчинци.

Заев: Ќе градиме уште спортски сали за младите

Денеска претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, заедно со градоначалникот...