Пендаровски запрашан од новинар на „Ал Џезира“ дали му пречи придавката „Северна“ и новото на државата, претседателот Стево Пендаровски искрено одговара и признава дека му пречи, но со тек на време ќе се навикне.

Објавил: Катерина Крстиќ | 25 октомври, 2019 17:30

Пендаровски конечно призна: Ми пречи новото име на државата

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на државава Стево Пендаровски во емисија на каналот „Ал Џезира“ искрено одговара дека му пречи додавката Северна во името на нашата држава.

Претседателот Пендаровски открива дека му пречи новото име на државата

Пендаровски запрашан од новинар на „Ал Џезира“ дали му пречи придавката „Северна“ и новото на државата, претседателот Стево Пендаровски искрено одговара и признава дека му пречи, но со тек на време ќе се навикне.

Ми пречи. Ми пречи како и претпоставувам на сите Македонци, на сите граѓани во
земјава. И ден денеска не можам да се навикнам. Можеби со тек на време, ќе биде, вели претседателот во емисијата.

Емисијата на Ал џезира“ премиерно ќе се емитува во понеделник.

Инаку Стево Пендаровски е роден на 3 април 1963, Скопје кој на функцијата претседател на Македонија, дојде откако победи на претседателските избори во 2019, како кандидат на СДСМ. Тој функцијата ја превзема  на 12 мај 2019. По занимање е професор и аналитичар. Тој е е доцент по меѓународна безбедност, надворешна политика и глобализација на факултетот за политички науки на универзитетот Американ Колеџ во Скопје и кандидат за претседател на Македонија на претседателските избори во 2014. Тој повторно беше избран за кандидат за претседател од страна на СДСМ и коалиционите партнери за претседателските избори во 2019 каде што победи и двата изборни круга против кандидатите Гордана Силјановска-Давкова и Блерим Река и со тоа стана претседател на Македонија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Лавина реакции во јавноста и молк од претседателот на Собранието Талат Џафери предизвика објавената аудиоснимка на која се слуша како тој им вика употребувајќи вулгарни зборови на собраниски службеници по завршување на пленарна седница

Се бара оставка на Џафери: Недостоен е да го води Собранието!

Фрапирани сме од примитивизмот на Талат Џафери, кој ја извршува должноста претседател...

Кусата телефонска анкета, како што напоменува ИПИС, е спроведена во периодот помеѓу 4 и 6 мај на примерок од 1111 полнолетни испитаници на ниво на цела држава. ИПИС напоменува дека сите истражувања на Институтот се подложни на статистичка грешка која изнесува +/- 3 проценти, поради што сите

ИПИС: 39,1 отсто од анкетираните за предвремени избори, 32,5 отсто против, 28,4 отсто „не знааат“

Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС) денеска излезе со анкета за ставовите...

Според Ковачевски, ова што го прави Мицкоски е „најнеодговорното нешто што може некој да го направи“.

Ковачевски ги плаши граѓаните дека оваа година ќе биде најтешка по Втората светска војна

Премиерот и лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски, во гостување на ТВ21 рече дека наредната...