Церемонијата во Вилата на Водно започна со сите државни и воени почести.

Објавил: Сара Фемина | 12 мај, 2019 18:01

Пендаровски му кажа збогум на Иванов и веднаш се всели во вила Водно!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Официјално од денеска нов станар во претседателската резиденција на Водно пристигна Стево Пендаровски.

Бившиот претседател Ѓорге Иванов го пречека новиот претседател Пендаровски со официјална и традиционална церемонија, а тој пак го испрати Иванов во доживотна пензија и закупените канцеларии во висококатниците во Џевахир.

Церемонијата во Вилата на Водно започна со сите државни и воени почести.

Откако се ракуваа, Пендаровски и официјално го испрати Иванов од претседателската резиденција на Водно. A Иванов пак и овој пат ги одби медиумите за изјава.

После свеченоста Иванов и Пендаровски имаа 45-минутна тет-а- тет средба. Двајцата се сретнаа и со вработените во претседателскиот кабинет. По што следуваше и примопредавањето на функцијата на претседател на Република Македонија.

После завршувањето на својата 10 годишна функција како претседател, Иванов преку семејна фотографија се збогува со граѓаните и им порача:

„Останете во добро здравје и не заборавајте дека само сплотени, обединети и со меѓусебна почит ќе имаме просперитетна и успешна Македонија. Функциите доаѓаат и проаѓаат, но човечноста останува”. – напиша Ѓорге Иванов на ФБ.

Денеска Пендаровски и официјално го испрати Иванов од претседателската резиденција на Водно и му кажа збогум засекогаш.

Пендаровски пак по официјалното испраќање на Иванов од вилата на Водно, официјално започна со билатерални средби со високи државници од соседството.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Настани

Терористичките напади од 11 септември 2001 биле координирани терористички напади на неколку видни цели во САД организирани од Ал-Каеда.

АМЕРИКА НЕ ЗАБОРАВА: 18 години од најголемиот терористички напад во историјата на човештвото!

Исламистите од „Ал Каеда“ на 11 септември во 2001 година го извршија најголемиот терористички...

Под покровителство на ОН, Скопје и Атина почнаа разговори за решавање на проблемот што го има Грција со уставното име на Македонија, кои се уште траат.

ЧЕСТИТ 8 – МИ СЕПТЕМВРИ, ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА!

Република Македонија денеска одбележува 28 години од успешно спроведениот референдум...

Она што е воздухот за телото, тоа е слободата за човечката душа и „колку еден народ има поразвиено самосозание, толку повеќе тој ја цени слободата”.

Честитка од БИГОРСКИ МАНАСТИР по повод 8-ми септември Денот на независноста!

Честитка по повод 8 Септември – Денот на независноста на Републиката до сите граѓани...

Големата роденденска журка ќе почне во 17 часот, а присутните ќе уживаат во настапите на „Златно Славејче“, детската театарска претстава на Неверленд- Волшебникот од ОЗ, како и со Дизни маскотите.

ПОДАРОЦИ, МУЗИКА И ЗАБАВА: Зоолошката градина утре ќе го прослави 93-от роденден!

Забава со детски песни, театарска претстава, Дизни маскоти и многу други изненадувања...