Очекувам надлежните институции во најкус можен рок да спроведат истрага за целосно расветлување на случајот и доколку бидат констатирани какви било пропусти од страна на надлежните институции да биде преземена одговорност.

Објавил: Перо Милчин | 22 февруари, 2021 17:19

Пендаровски: Наскоро очекувам апсење на Мијалков!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

По Мијалков се трега и со национална и со меѓународна потерница и засега МВР нема одговор дали ја напуштил државата на некој од граничните премини или можеби избегал по илегален пат.

Претседателот Пендаровски изјави дека побара надлежните институции да си ја завршат својата работа, односно да го уапсат екс директорот на УБК, Сашо Мијалков!

Ги повикувам сите надлежни институции да ги преземат неопходните мерки со цел да биде спроведено судското решение за притвор на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков.

Вакви случувања се неприфатливи за земја која очекува да започне преговори за членство во Европската Унија и која напорно работи на реформирање на правосудниот систем и градење доверба во правната држава. Ова ги дискредитира напорите и надежите за справување со криминалот и високата корупција.

Очекувам надлежните институции во најкус можен рок да спроведат истрага за целосно расветлување на случајот и доколку бидат констатирани какви било пропусти од страна на надлежните институции да биде преземена одговорност.

Граѓаните бараат одговорност и кривична и морална. Борбата за правна држава значи секој кој се огрешил пред законот да биде казнет, вели тој!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Демократскиот сојуз над 20 години опстојува. Подготвуваме листи во сите општини и исти опции за соработка се отворени. Ги правиме сите анализи.

Сите што сметаат дека ДС е помала партија, ги губат изборите“

Лидерот на Демократски сојуз, Павле Трајанов, во своето гостување во дневникот на Сител,...

Мизрахи додаде дека треба да се напомене дека господинот Талат Џафери не беше на состанокот во Брисел како граѓанин туку како претставник односно претседател на Собрание на Република Македонија.

Мизрахи: Апсурдно е Џафери ја враќа интерпелацијата бидејќи според негово толкување станува збор за предлог на закон

„На сите во јавноста во Република Македонија им е јасно зошто стигна до таа интерпелација...

Целата територија на Западна Македонија е одраз на насилието и безвластието на ДУИ, кои спротивно на Уставот и со најексплицитно деградирање на државните симболи, воведуваат еднојазичност.

ДВАЕСЕТ ГОДИНИ ЕДНОЈАЗИЧНОСТ И САМОВОЛИЕ НА ДУИ

ДВАЕСЕТ ГОДИНИ ЕДНОЈАЗИЧНОСТ И САМОВОЛИЕ НА ДУИ Целата територија на Западна Македонија...

Инаку, сметаме дека враќањето на поднесената интерпелација повикувајќи се на усогласување на членот 136 од Деловникот на Собранието и позитивното право е неосновано и спротивно на Деловникот на Собранието на Република Македонија.

Враќањето на поднесената интерпелација е неосновано и спротивно на Деловникот, вели Мицевски

Би сакале да Ве информираме дека дадовме одговор на известувањето во однос на вратената...