Собранието се распушта со 61 пратеник, кој ќе обезбеди и кога ќе обезбеди, кога ќе сака ќе направи распуштање на парламентот“ вели Пендаровски за Детектор.

Објавил: Сара Фемина | 8 декември, 2019 16:35

ПЕНДАРОВСКИ НЕСИГУРЕН: Не сум убеден дека ќе има избори на 12 април – НЕ ЗАВИСИ ТОА ОД МЕНЕ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Стево Пендаровски во своето интервју за Детектор рече дека не може да биде убеден дека на 12 април ќе има избори, бидејќи тоа не зависи од него.

Тоа е одлука која што ја носи мнозинството во Собранието и дека само од него зависи дали и кога ќе се организираат изборите, вели Пендаровски.

„Не сум убеден бидејќи не зависи од мене. Собранието се распушта со 61 пратеник, кој ќе обезбеди и кога ќе обезбеди, кога ќе сака ќе направи распуштање на парламентот“ вели Пендаровски за Детектор.

Не е до мене, меѓутоа и така влегуваме скоро во изборна година, може да имаат партиски калкулации двете страни кои јас не ги гледам но не можам да видам што битно ќе се промени од април до есен или до декември кога е крајниот рок“ – вели Пендаровски.

Лидерите одлучија, предвремените парламентарни избори ќе се одржат на 12 април, а техничката Влада ќе биде формирана на 2 јануари наредната година.

Целото интервју со Претседателот Стево Пендаровски за Детектор, гледајте го вечерва на Сител ТВ после вестите во 16:00.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

Имено тој во аудио снимката која КУРИР вчера ја пренесе во целост Заев уште во 2014 година подготвувал продажба на името, а во еден момент тој за името на државата Македонија зборува „Ебаму името, еба му“.

Аналитичарите по скандалозната изјава на Заев: Тој нема чувство за најсвоето, најсветлото и најсветото – името Република Македонија

Јавноста втор ден е згрозена од скандалозната изјава на Зоран Заев со која само се...

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Д-р Арбен Таравари беше едногласно избран од членовите на централното претседателство.

Таравари избран за шеф на изборниот штаб на Алијансата за Албанците

Алијансата за Албанците го избра градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари...

Тие напишаа дека Зоран Заев ја депонирал својата оставка, отварајќи го патот да биде именуван нов кабинет за да организира предвремени избори.

Вашингтон пост: Заев поднесе оставка без образоложение, разочаран и разбеснет од ЕУ

Американскиот „Вашингтон пост“ отстапи место и за поранешниот премиер Зоран Заев...

Откривањето на безобразниот корупциски систем во Македонија објавени од страна на “ла верита” минатото лето, ја имсше најзначајната улога за иставката. Премиерот на социјалистите Зоран Заев и официјално си даде оставка. Оставката пристигна во раните утрински часови во скопскиот парламент, кој пак ја прифати. Ова го отвори патот, како и претходните институционални договори, за формирање на техничка влада надлежна за подготовка на предвремените избори закажани за 12 април.

Зоран Заев осуден да ги изгуби изборите во Април 2020

Во Македонија, социјалистичкиот премиер поднесе оставка Заев вмешан во скандалот...