А тоа се прави само на еден начин: со градење на демократска држава, во која граѓаните се еднакви пред законот, и нема недопирливи за правдата.

Објавил: Стојче Бушин | 11 октомври, 2020 12:02

Пендаровски: Антифашизмот е цивилизациска придобивка, но, антифашистички се и темелите на македонската држава

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Антифашизмот е цивилизациска придобивка, но, антифашистички се и темелите на македонската држава. Како наследници на славната воена генерација, но, денес и како дел од #НАТО алијансата со јасна европска перспектива, имаме одговорност да се спротивставиме на растечкиот расизам, дискриминација и неофашизам, изјави претсетателот Пендаровски во обраќањето по повод денот на востанието во Македонија.

А тоа се прави само на еден начин: со градење на демократска држава, во која граѓаните се еднакви пред законот, и нема недопирливи за правдата.

Нека ни е честит #ДенотНаНароднотоВостание!
Нека ни е честит #11Октомври! 

Премиерот Зоран Заев од пред Спомен Костурницата во Куманово им го честита 11-ти Октомври на сите граѓани на Мекедонија и порача дека нашите сограѓани во Куманово и Прилеп презедоа акции и во триумфот на победата го остварија својот сон- државност .

,Денеска стоиме тука во Куманово , горди со кренати глави , чувајќи го заветот на нашите државотворци. Благодарејќи на овој самопрегор Македонија е самностојна држава и нашето место во ООН е потврда за македонскиот јазик и идентитет, рече Заев.

,,Нашиот повик е да обезбедиме просперитетна држава во која младите ќе останат во својата земја. Македонија доби пробив на меѓународен план , благодарејќи на Договорот од Преспа и Договорот за добрососедство со Бугарија. Нашата држава е ценет и почитуван партнер , пример за регионот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Новите мерки би важеле од 12 до 18 мај, а се донесени на предлог на Комисијата за заразни болести врз основа на епидемиолошката состојба, намалувањето на бројот на хоспитализирани и бројот на заразени лица!

Нови мерки: Полициски час од полноќ, се отвораат фитнес центрите и теретаните

Утрово на состанок со Комисијата за заразни болести се донесени новите мерки кои ги...

За време на посетата на Брисел премиерот Заев ќе има средба и со Аугусто Сантош Силва, министер за надворешни работи на Португалија, земја членка и актуелен претседавач со ЕУ.

Европска агенда на Заев: Работни посети на Брисел, Мадрид и Атина, прва посета на кралството Шпанија на премиерско ниво

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, од вчера ги започна европска...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски истакна дека нашиот единствен пат е кон Европската Унија, која мора повеќе да се ангажира околку обезбедувањето на нашата иднина бидејќи Зоран Заев не е Македонија туку Македонија е народот кој си има европски вредности.

Мицкоски: Нашата европска иднина е загрозена од секој криминален тендер

Христијан Мицкоски во денешното обраќање во Прилеп посочи дека ја живееме денешната...

Датум, впишан со златни букви во историјата на напредна Европа, како датум за паметење на милионите жртви. Датум за чествување на големото дело на прогресивните сили со кое беше поразено најголемото зло - фашизмот, кој по Втората светска војна зад себе остави ужас и рушевини на нашиот континент и во светот.

Нашиот природен дом е Европската Унија меѓу просперитетните европски нации

Денеска одбележуваме еден голем датум за два крупни настани во историјата на Европа...