Се вејат македонски и албански знамиња, се слави со оро, зурли тапани објави плусинфо.

Објавил: Рејхан Бајрами | 5 мај, 2019 21:32

Пендаровски почна да ја слави победата со зурли, тапани, албански и македонски знамиња !

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Поддржувачите на претседателскиот кандидат од СДСМ, Стево Пендаровски веќе почнаа да слават пред штабовите.

Се вејат македонски и албански знамиња, се слави со оро, зурли и тапани пред штабовите од СДСМ во Скопје, објави порталот „Плусинфо”. Од неофицијални извори од партијата на СДСМ веќе нарачале и кетеринг за прославата. Во и пред партиското седиште почнуваат да се собираат членови и симпатизери на партијата.

Според податоците од Државната изборна комисија моментално води кандидатот за претседател од СДСМ, Стево Пендаровски води со 364.262 или 52,46%, а додека пак кандидатката од ВМРО ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова има освоено засега 305.471 или 43,99%.

За разлика од седиштето на СДСМ, во штабот на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје е мирно и за разлика од првиот круг е тивко и нема раздвиженост.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

ЕУ дискутира за епидемиолошката состојба во „трети земји“ на секои две недели и го ажурира списокот на оние земји што се сметаат за безбедни за патување

Од 25 јуни Германија ќе дозволи влез на патници кои не се од ЕУ, но само со примени две дози вакцина

Од 25 јуни германската влада ќе им дозволи на патниците надвор од ЕУ кои ги примиле двете...

Настанот е пријавен во Одделенито за внатрешни работи од каде потврдуваат дека е приведено едно лце под сомнение дека е сторител на казненото дело „убиство во обид“.

Тешко ранет жител на Дебар!

Дебар,18 јуни 2021(МИА) – А.И. од Дебар синоќа бил ранет со огнено оружје, а поради сериозноста...

На Задушница се посетуваат гробиштата каде што со молитва, пченица и лепче осветено со црвено вино се изразува помен за починатите

Православните христијани денеска и утре го празнуваат Задушница

Православните христијани денеска и утре го празнуваат Задушница во чест на душите...

Зоран Заев со секоја нова изјава продава се повеќе и повеќе, позициите на државата со Заев се трајно разнишани.

ВМРО-ДПМНЕ со молба до Заев да си оди лош бил, Заев не молеше беше на улица!

Заев повторно на маса вчера става отворање на Уставот и ветува работи за кои нема согласност. Воедно...