Со цел да истраеме, ве замолувам да држите дистанца, редовно да носите маска и да одбегнувате дружби и семејни собири. Ве молам, направете го тоа за себе и за своите најблиски.

Објавил: Рејхан Бајрами | 29 октомври, 2020 17:37

Пендаровски: Состојбата со пандемијата не се подобрува

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Засега нема потреба од иницирање на нова вонредна состојба, бидејќи тоа нема многу да ја промени сликата со пандемијата од Ковид 19 во земјата смета претседателот на државата Пендаровски!

Состојбата со пандемијата на #КОВИД19 кај нас и во светот не се подобрува.

За жал, секојдневно расте бројот на заболени и бројот на оние чии животи згаснаа поради вирусот.

Сведоци сме дека и најразвиените земји едвај се справуваат со пандемијата.

На денешната седница на #СоветЗаБезбедност заклучивме дека како земја ги применуваме сите мерки коишто се препорачани од СЗО и коишто се применуваат во другите држави и даваат позитивни ефекти. Разликата е само во нивото на почитување од страна на граѓаните и нивото на имплементација на законите од страна на државните институции, вели Пендаровски!

Со цел да истраеме, ве замолувам да држите дистанца, редовно да носите маска и да одбегнувате дружби и семејни собири. Ве молам, направете го тоа за себе и за своите најблиски.

Во насока на сузбивање на пандемијата на #КОВИД19 е и Законот за изменување и дополнување на Законот за заштита на населението од заразни болести, којшто го донесе Собранието. Денеска го потпишав Указот за прогласување на овој закон, потенцираше претседателот!

Како никогаш досега, потребни ни се одговорност, солидарност и претпазливост.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Премногу молчевме! Премногу бевме со наведната глава, но сега е времето кога треба да ја кренеме главата и да кажеме доста е! Време е Македонците повторно да се борат и изборат за својте правдини, реле Мицкоски на протестот!

Мицкоски: Оставка на Заев, слобода на народот- да ја ослободиме Македонија

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва се обрати од пред Владата, на протестот...

Проблемот со историјата е во тоа што погрешните и лажни толкувања на настаните и луѓето имаат директно влијание врз актуелните случувања и тоа создава говор на омраза и негативна кампања против Бугарија и Бугарите, што за нас е апсолутно неприфатливо“, смета Захариева.

Захариева се закани: Се додека постои говор на омраза во Македонија, ќе биде блокирана од Бугарија!

Бугарија го блокира почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со Европската...

Направена е огромна и непоправлива штета. Она што може и мора да се направи е да се стави јасно на знаење дека ставовите на Заев не се ниту ставови на целата Влада, ниту на целиот државен врв.

Црвенковски го замрзна членството во СДСМ и побара сите да се оградат од ставовите на Заев

Бранко Црвенковски, поранешниот Претседател на Република Македонија, основач и долгогодишен...

Град Скопје ги потсетува потрошувачите за можноста овој вид на отпад да се одложи во центрите за селекција на отпад на ЈП „Комунална хигиена“ во Карпош и Вардариште, без плаќање паричен надоместок.

ЗА „BLACK FRIDAY“ ОДЛОЖЕТЕ ГО КАБАСТИОТ ОТПАД НА ВИСТИНСКОТО МЕСТО

Град Скопје оваа година спроведува кампања за правилно одложување на кабастиот отпад...