Министерот за надворешни работи Никола Димитров пред јавноста сподели порака што му била упатена од европските земји:

Објавил: Катерина Крстиќ | 26 август, 2019 17:17

Пендаровски со порака: Случајот Рекет не е пречка за влез во ЕУ, но може да стане

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Претседателот на државата Стево Пендаровски и шефот на македонската дипломатија Никола Димитров речиси со идентични ставови гледаат на можноста аферта Рекет да го спречи влезот во ЕУ.

Аферата „Рекет“ не е пречка за добивање датум за преговори со ЕУ, но може да стане доколку институциите не покажат потенцијал да се справат со неа, истакнаа Димитров и Пендаровски пред членовите на Амбасадорскиот совет.

Претседателот Стево Пендаровски истакна дека аферата „Рекет“ не е пречка за добивање датум за преговори со ЕУ, но може да стане доколку институциите не покажат потенцијал да се справат со неа.

Министерот за надворешни работи Никола Димитров пред јавноста сподели порака што му била упатена од европските земји:

„Корупција има секаде, важно е како ќе се справите со неа“. Затоа апелира  обвинителството да води непристрасна и темелна истрага, без оглед на тоа до која позиција во државата ќе стигне, и истакна дека втората важна работа, што може да биде од голема помош за добивање датум во октомври, е јасна политичка волја за гонење висока корупција, односно донесување на нов Закон за обвинителство.

Евроамбасадорот Самуел Жбогар истакна дека со актуелниот случај Рекет, македонското судство ја има најважната работа, а тоа е да ја врати довербата кај граѓаните.

Мислам дека судството сфаќа дека можеби ја има последната шанса повторно да ја изгради довербата кај граѓаните со независна, целосна и брза истрага и со процесуирање на случајот „Рекет“, како и на сите други случаи на СЈО. Судството треба да најде сила да му даде отпор на притисокот, независно од каде тој доаѓа. Во тоа има целосна поддршка од наша страна, рече евроамбасадорот.

Извор Телма.мк

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Денес почнува судскиот процес за наводно организаторите на насилствата од 27 април во Собранието во Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, ексминистрите за транспорт и врски и за образование, Миле Јанакиевски и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК, Владимир Атанасовски.

Позадината на нередите на 27 Април, кој беше креаторот и зошто?

Денес почнува судскиот процес за наводно организаторите на насилствата од 27 април...

Сите се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“.

Денеска почнува судењето за „27 април“- организаторите на „Крвавиот четврток“ пред Кривичниот суд

Денеска по три години започнува судењето за организаторите на насилствата од 27 април...

Она што беше забележливо е што додека траела полициската акција на социјалните мрежи веќе се појавија информации дека е во тек полициска рација во Сарај и дека целта е наоѓање на кокаин. Веднаш потоа се појавија информации во провладини медиуми за фатен 1.3 тон кокаин, за да подоцна набилданите очекувања спласнат со помало количество. Многу реално за очекување е дека акцијата била пробиена и некој намерно создавал погрешна перцепција во јавноста, пишува Нетпрес.

Нетпрес: Славјанка Петровска ги довела во прашање животите на полицајците во акцијата во Крушопек?

Обвинувањата на советникот на Зоран Заев, Бојан Маричиќ, дека министерот за внатрешни...