Пензионерката со 720.000 евра од "Рекет

Објавил: Узунов Бобан | 19 август, 2019 16:30

Пензионерката со 720.000 евра од “Рекет”: Сега е време за тишина !

Фото/Текст извор: ©магазин

И пензионерка Тодоровски со идејата од 720.000 евра на распит- истрагата се шири кон Сојузот на Боки 13
-Сега е време за тишина, кратко ни одговори Лилјана Тодоровски, пензионерка која добила 720 илјади евра за идејата за европски центри за возрасни лица, по распит во обвинителството за организиран криминал.

Парите и ги исплатил битолскиот бизнисмен Силјан Мицевски, а пензионерката Тодоровска за Телма тврдеше дека парите во кеш и биле земени од жена од Меѓународниот сојуз на Боки 13.

Тодоровска потврди дека била на распит кај обвинител, но не сподели детали. Распитот бил утрово иако првично бил закажан за петокот кога сведочеше и обвинителот од СЈО Бурим РУСТЕМИ.

Досега нема информација каде завршиле парите кои ги подигнала Тодоровска. Со нејзиното повикување истрагата се сели и во активностите на Меѓународниот сојуз. Од друга страна во обвинителство е однесен и притвореникот Зоран Милески Кичеец.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Вице Заев, братот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во допис до медиумите вели дека бил принуден да се обрати на јавноста по, како што наведува, многубројните лажни вести за него и неговото семејство

Вицето: смешно е мене да ме поврзувате со рекет, јас сум честит човек!

Вице Заев, братот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во допис до медиумите вели дека...

Тој во допис за медиумите вели дека бил принуден да се обрати до јавноста по лажните вести кои акко што вели доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ а се контролирани од Никола Груевски. 

Сакаат да ни наштетат, ниту јас, ниту брат ми не сме вмешани во “Рекет”- по два дена молчење се огласи Вице Заев

Откако во медиумите пред два дена одекна веста дека Вице Заев и поранешниот премиер...

Туку тој станува државен рекет каде што премиерот и неговиот брат се вмешани. Два дена имаме целосен молк од Зоран Заев и Вице Заев за фактот дека остварувале средби и се координирале со главните учесници во рекетот Катица Јанева и веќе осудениот за „Рекет“, Зоран Милевски Кичеец. Два дена имаме целосен молк од  Зоран Заев и Вице Заев.

“Два дена молк од Зоран Заев и Вице Заев- бегаат од одговорите што разговарале со осомничените во случајот „Рекет“

Прес конференцијата денеска е продолжение на вондредната прес конференција пред два...

Таа сведочеше за убиството на четирите момчиња и рибарот на Смилковскоро езеро и рече дека дел од информациите кои пристигнале до неа биле издржани, но дел и веднаш отфрлани.

Јанкуловска сведочи за „Монструм“: Крвна одмазда, имотен спор, лична пресметка биле причина за убиството?

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска денеска сведочеше...