Пензионерот Ла Лоџе кој живеел на стара фарма, починал на 2 мај од инфекција на цревата.

Објавил: Перо Милчин | 5 октомври, 2019 23:40

Пензионер чекал 23 часа во болница и на крај починал: Камерите снимиле скандалозен пропуст на медицинскиот персонал(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Италијанскиот пензионер Џузепе Рамонјино починал во болницата во Монкалијерија, блиску до Торино после 23 часа чекање на преглед, по што снимиле и надзорните камери.

Адвокатот на неговото семејство Габријел Ровета, знае дека починатиот можел да биде спасен, но се прашува зошто медицинскиот персонал не му понудил никаква помош.

Пензионерот Ла Лоџе кој живеел на стара фарма, починал на 2 мај од инфекција на цревата.

Последните часови од својот живот ги поминал во ходникот во болницата за итни случаи, но по зборовите на јавниот обвинител Кир Санториел, треба наскоро да се утврди дали медицинскиот персонал за тоа време било информиран за неговата тешка ситуација.

Пензионерот Ла Лоџе кој живеел на стара фарма, починал на 2 мај од инфекција на цревата.

Семејството Ровета тврди дека медицинскиот персонал е крив за овој случај. Како доказни материјали ги понудуваат снимките од болницата на кое јасно се гледа дека пензионерот во болницата пристигнал во болницата 1 мај во 10 часот, накратко го напуштил одделението за итни случаи и во 13:36 се вратил повторно таму.

Ова е голем пропуст и ќе бараме детална истрага. Не знам дали можел да биде спасен, но секако е сигурно дека не добил соодветна медицинска помош. Тоа не се случило ни тогаш, кога еден болничар го пронашол онесвестен во тоалетот. 

На снимките јасно се гледа дека на 2 мај во 7 часот Рамонјино бил се уште жив.

Медицинскиот персонал реагирал после два часа откако починал.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Како што пренесе државната телевизија, до експлозијата дошло така што од цевката која се наоѓала во салата за венчавање протекла гас.

КРВАВА СВАДБА ВО ИРАН: Загинаа 11 сватови и 5 деца – еклсплодира плинска цевка на венчавка!

Најмалку 11 лица загинаа во експлозија на плинска цевка за греење, во западот на Иран,...

Властите соопштија дека лошото време ќе биде еден од факторите што ќе се испита, но причината за несреќата сè уште не е позната.

СЕ СРУШИ ПАТНИЧКИ АВИОН ВО САД: Најмалку 10 лица се загинати

Најмалку девет лица загинаа, а тројца се повредени во пад на мал авион во американската...

Емран Хамза (2), кој е по потекло од Србија, загина во неделата на божиќниот саем во Луксембург, кога скулптура од мраз од 700 кг падна на несреќното дете.

ХОРОР: Двегодишно дете од Србија го уби скулптура од 700 килограми мраз – ПОЧИНАЛО НА РАКАТА ОД ТАТКО МУ

Емран Хамза(2)трагично настрада кога на него во текот на божиќниот саем се сруши куќа...

„Ова е критична точка, со екипи од Турција се обидуваме да ги поместиме трите плочи кои се паднати една врз друга.

Симоновски зборува за ТВ21 од Драч: „Се наоѓаме на критична точка, најверојатно има три-четири деца под рушевината“

Три до четири деца се заглавени во рушевината каде што интервенираат екипи на пожарната...