Околу 200.000 Американци ќе умрат од епидемијата на коронавирус во Америка, изјави во вторникот висок официјален претставник на Белата куќа.

Објавил: Перо Милчин | 2 април, 2020 10:44

Пентагон бара цивилниот сектор да набави 100.000 вреќи за посмртни остатоци: До сега починаа 4.400 лица!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

– Федералната агенција за управување со вонредни состојби побара 100.000 вреќи од Министерството за одбрана, познати како „вреќи за човечки остатоци“.

Овој потег е во спротивност со претходното тврдење на Пентагон за добри мерки за спречување на поголеми жртви и во Њујорк и Лос Анџелес, кои ќе бидат искористени за лекување на пациентите за намалување на притисокот врз локалните болници.

Единицата за поддршка на воената логистичка агенција управува со резервите на зелениот најлон од Пентагон, торби за тело од 240 и 96,5 сантиметри, кои обично се дистрибуираат во воените зони.

Единицата е во контакт со сегашниот снабдувач за да ги процени своите производствени способности, но сè уште не поставила официјална наредба, според еден извор.

Околу 200.000 Американци ќе умрат од епидемијата на коронавирус во Америка, изјави во вторникот висок официјален претставник на Белата куќа, и покрај 30-те дена сериозни здравствени ограничувања.
Претседателот Доналд Трамп ги предупреди Американците за тешкиот период што претстои.

„Ова ќе бидат тешки две недели“, рече Трамп во вторникот во Белата куќа.

Владата претходно не сподели детали за својот план за спречување на ширењето на коронавирусот, кој досега уби повеќе од 4.400 луѓе и зарази повеќе од 200.000.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Братот на Џорџ Флојд,  Теренс Флојд дошол на местото каде што починал неговиот брат и го посетил муралот направен во чест на неговиот брат.

НА МЕСТОТО КАДЕ БЕШЕ УБИЕН ФЛОЈД ДОЈДЕ НЕГОВИОТ БРАТ: Не правете нереди, тоа нема да го врати мојот брат!

Братот на убиениот Џорџ Флојд го ​​посети местото на импровизиран меморијал во Минеаполис...

Само неколку часа порано, Трамп во Белата куќа Розарија објави дека ќе ја пушти војската на улиците, непосредно пред да замине во црквата СветиЏон и се сликаше со Библијата во рацете.

ХИЛАРИ КЛИНТОН ЖЕСТОКО УДРИ ПО ТРАМП: Тоа е злоупотреба на претседателската моќ!

Поранешниот државен секретар и кандидат на претседателските избори во 2016 година, Хилари...

Тоа се однесува на граѓаните за кои причината за карантинот не е контакт со лице заразено со Ковид-19, се наведува во новата наредба на бугарскиот министер за здравство Кирил Ананиев, пренесува БГНЕС.

Бугарија го укина карантинот за државјани на Македонија!

Директорите на регионалните здравствени инспекторати ја укинаа наредбата за задолжителен...