-Тие учествуваат на еден начин во земјата и сакаат да видат како се трошат нивните пари – вели Петковски на ТВ 24.

Објавил: Сара Фемина | 4 март, 2021 7:11

Петковски: Дијаспората треба да биде дел од пописот

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Ако дијаспората ја помага финансиската моќ на државата, тогаш логиката е да бидат дел од пописот, смета лидерот на НСДП Тито Петковски.

-Тие учествуваат на еден начин во земјата и сакаат да видат како се трошат нивните пари – вели Петковски на ТВ 24.

Осудените и притворените лица во Казнено-поправната установа К’шање во Куманово, пред два дена беа меѓу првите коишто ја имаа шансата да се попишат, со што официјално започна првата фаза од обемната статистичка операција во земјата.

Лични податоци, матичен број, место на живеење, кога се отселиле, која им била последна адреса во Македонија, каде престојувале, колкумина во семејството се македонски државјани, етничката и религиска припадност, дали поседуваат странско државјанство, кога последен пат биле во Македонија, колку често доаѓаат на посета. Ова се само дел од прашањата на коишто ќе треба да одговорат лицата кои се опфатени со првата фаза од пописот. 

Процесот ќе се одвива преку интернет-апликација, достапна исклучиво од странство

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва изјави дека истрагата за случајот „Двојник“ во врска со злоупотребите при издавање на пасоши, ќе се прошири, без разлика дали се работи за структури во МВР или надвор, и без разлика колку високо ќе се дојде во хиерархијата на полицијата.

Спасовски: Истрагата за „Двојник“ ќе се прошири, нема толеранција за никого

Вечерва во „Само вистина“ гостин беше министерот Оливер Спасовски. Министерот за...

Според Славески, министерот за здравство Филипче треба да го следи примерот на австрискиот колега.

Славески: Се направија многу грешки и Филипче треба да си даде оставка како неговиот австриски колега

ВМРО-ДПМНЕ одамна кажа дека ќе направи се за да се реализира петтиот пакет мерки. Има...

Канал 5 останува отворен за сите политички и општествени чинители како во своите Вести така и во останатите мега успешни информативни проекти „Само Вистина“, и „Само Интервју“.

Рашковски прифати, па откажа гостување во „Само Вистина“ и „Само Интервју“

Поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, иако првично прифати, го...