Веднаш после убиството тој се предал на полицијата и признал дека ги убил.

Објавил: Сара Фемина | 6 октомври, 2019 18:31

ПЕТКРАТНО УБИСТВО ВО АВСТРИЈА: Ја убил поранешната девојка и нејзиното семејство!

Фото/Текст извор: ©магаѕин.мк

Австриската полиција соопшти дека го испитува убиството на пет лица во ски-центарот Китзбуехел.

Тешкото убиство се случило во текот на ноќта, изјави портпарол на регионалната полиција во Тирол. Осомничениот убиец е уапсен, јави австриската новинска агенција АПА, повикувајќи се на полиција.

Медиумите објавија дека убиецот бил 25-годишен маж кој влегол во семејниот дом на неговата поранешна девојка и убил пет лица – младата жена и нејзиното ново момче, како и нејзините родители и братот.

Веднаш после убиството тој се предал на полицијата и признал дека ги убил.

Само во првите три недели од оваа година се случиле пет убиства во Австрија, од кои сите жртви се жени.

Како што пренесе српската новинска агенција „Танјуг“, лани во Австрија регистрирани се 78 убиства, што е рекорден број.
Убиствата ги извршиле 41 лице од Австрија и 37 странци. Меѓу убијците кај странците најголем дел се од Србија и Косово, чиишто граѓани извршиле по седум убиства.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Трагедија

Како што пренесе државната телевизија, до експлозијата дошло така што од цевката која се наоѓала во салата за венчавање протекла гас.

КРВАВА СВАДБА ВО ИРАН: Загинаа 11 сватови и 5 деца – еклсплодира плинска цевка на венчавка!

Најмалку 11 лица загинаа во експлозија на плинска цевка за греење, во западот на Иран,...

Властите соопштија дека лошото време ќе биде еден од факторите што ќе се испита, но причината за несреќата сè уште не е позната.

СЕ СРУШИ ПАТНИЧКИ АВИОН ВО САД: Најмалку 10 лица се загинати

Најмалку девет лица загинаа, а тројца се повредени во пад на мал авион во американската...

Емран Хамза (2), кој е по потекло од Србија, загина во неделата на божиќниот саем во Луксембург, кога скулптура од мраз од 700 кг падна на несреќното дете.

ХОРОР: Двегодишно дете од Србија го уби скулптура од 700 килограми мраз – ПОЧИНАЛО НА РАКАТА ОД ТАТКО МУ

Емран Хамза(2)трагично настрада кога на него во текот на божиќниот саем се сруши куќа...

„Ова е критична точка, со екипи од Турција се обидуваме да ги поместиме трите плочи кои се паднати една врз друга.

Симоновски зборува за ТВ21 од Драч: „Се наоѓаме на критична точка, најверојатно има три-четири деца под рушевината“

Три до четири деца се заглавени во рушевината каде што интервенираат екипи на пожарната...