Пресудата беше донесена затоа што судот утврди дека Филон е виновен затоа што користел јавни средства за да ги плати сопругата и децата за работни места на кои никогаш не работеле.

Објавил: Катерина Крстиќ | 29 јуни, 2020 17:45

ПЕТ ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА ПОРАНЕШНИОТ ПРЕМИЕР НА ФРАНЦИЈА ФИЈОН!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs / Tanjug, Foto: EPA/ Ian Langsdon

Судот во Париз го прогласи поранешниот француски премиер Франсоа Фијон за виновен и му изрече казна затвор од пет години, од тоа три условно, и парична казна од 375.000 евра за проневера на јавни средства.

Скандалот избувна во француските медиуми на само три месеци пред претседателските избори во 2017 година, кога Филеон беше фаворит.

 

Пресудата беше донесена затоа што судот утврди дека Филон е виновен затоа што користел јавни средства за да ги плати сопругата и децата за работни места на кои никогаш не работеле.

Судот исто така му забрани на Филон да учествува на какви било избори во наредните 10 години, објави Ројтерс.

Неговата сопруга Пенелопе Фијон, исто така, беше прогласена за виновна како соучесник, таа доби тригодишна условна казна и доби парична казна со иста висина како и нејзиниот сопруг

Работните места му донеле на семејството повеќе од милион евра од 1998 година, објави АП.

Скандалот избувна во француските медиуми на само три месеци пред претседателските избори во 2017 година, кога Филеон беше фаворит.

Скандалот го чинеше неговиот углед и тој заврши на третото место, а Емануел Макрон победи.

Потоа Филон се повлече од политиката.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Обраќајќи се пред парламентот, британскиот премиер рече дека последното нешто што тој сакаше да го направи е да ги обвини здравствените работници за тоа што се случи.

Не се криви здравствените работници: Џонсон ја презеде целата одговорност за ширење на короната во Велика Британија!

Британскиот премиер Борис Џонсон изјави денеска дека презема целосна одговорност...

СЗО ја идентификуваше и елиминираше глобалната пандемија. Лекот веќе беше познат, но СЗО не го пријави на Кинезите ??

КОВИД- 19 НЕ Е ВИРУС: Италијанците први го пронајдоа лекот за коронавирус?

Италијанските лекари не го почитуваа глобалниот закон за здравство на СЗО, кој препорачуваше...

Хашеми бил убиен недалеку од неговата куќа, пренесува Ројтерс, и се наведува дека напишал бројни текстови за Исламската држава и за полицијаташто работела во Ирак со поддршка на Иран.

УБИЕН ПОЗНАТ ПОЛИТИЧКИ АНАЛИТИЧАР: Го чекале пред неговиот дом, не му простиле се што напишал за нив!

Вооружени лица го убиле денеска во Багдад Хишам ал-Хашеми, истакнат поранешен советник...