Уште една пациентка почина од коронавирусот.

Објавил: Катерина Крстиќ | 25 март, 2020 21:52

Пет лица од Кожната клиника позитивни на коронавирус, ги заразила директорката Цаца?

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Двајца пациенти на Инфективната клиника веќе се ставени на терапијата за коронавирус. Потребно е да се направи кардиолошка анализа ЕКГ затоа што има таму и една контра индикација, значи не се дава на сите пациенти. Луѓето да не купуваат на своја рака или да се обидуваат да ги најдат лековите, мора да се даде според точна индикација на лекар специјалист, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче;

Уште една пациентка почина од коронавирусот. Тоа е пациентката која подолго време беше на респираторна машина, од Дебар, и покрај сите напори на лекарите, медицинските сестри и интензивната терапија, таа почина денеска пред неколку часа. Пациентката беше на 66-годишна возраст и во историјата имаше податок дека прима хронична терапија за хипертензија.

Има 29 нови случаи на дијагностицирани пациенти со коронавирус во нашата земја. Со ова, вкупната бројка изнесува 177 лица. Според местото на живеење, досега пациенти се регистрирани во: Скопје, Дебар, Куманово, Штип, Кавадарци, Охрид, Гостивар, а од денеска и во Прилеп и во Велес.

На Инфективната клиника се направени контролни тестови на 4 пациенти кои подолго време се лекуваат таму и тие контролни тестови, земени пред два дена се негативни. Од тие 4 лица, 3 се во значајно добра состојба. Кај сите нив ќе биде земен уште еден контролен тест, согласно протоколот во текот на следниот ден, и доколку и тој тест е негативен, тројцата пациенти ќе бидат подготвени да се упатат на домашно лекување.

 Од 29-те нови случаи, 5 лица се од Кожната клиника, кои после 16 дена поминати во изолација без никакви симптоми на земените материјали – тестови, со оглед на тоа што беше поминат инкубацискиот период, имаат позитивен резултат. Колегите се во добра општа состојба, практично се асимптоматски, го чека во домашна изолација периодот од 14 дена да помине, ќе продолжат да бидат во домашна самоизолација, согласно нивната состојба во интензивна комуникација со колегите од Инфективната клиника. Со оглед на тоа што во оваа група навистина има повеќе лица денеска се овие пет позитивни случаи од 30 тестирани, а во следните денови продолжуваат да се тестираат сите поделени во групи, со цел да се постигне и со испитување на резултатите од другите пациенти кои доаѓаат од другите места.

Министерот посочи дека денеска ќе има и дефинитивна бројка на сите лаборатории, согласно посетата и стручните состаноци на раководителката на лабораторијата во Институтот за јавно здравје на приватните установи и доколку ги исполнуваат условите да се вклучат во мрежата за да се зголеми капацитетот на тестовите.Тој рече дека за сега добро функционираат пунктовите, матичните лекари закажуваат термини.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Веќе е речиси извесно дека училиштата во земјава, каде бројот на деца е многу мал ќе имаат редовна настава со секојдневно одење во училиште, единстевно што треба да договорат е како ќе работат оние училишта каде има огромен број деца во паралелките.

ШКОЛИТЕ СО МНОГУ ДЕЦА ВО КОМБИНИРАНА НАСТАВА, ОСТАНАТИТЕ РЕДОВНО ВО ШКОЛО?

Претставнивници од Министерството за образование и наука, денеска и утре на состанок...

Марија Магдалена од страна на Римокатоличката црква, од Православната црква и од Англиканската црква се смета за светец. Нејзиниот празник се чествува на 22 јули. Таа исто така се чествува и од страна на Лутеранската црква.

Денеска е Света Марија Магдалена- На овој празник жените мора да одат во црква и да се помолат!

Денеска се празнува Марија Магдалена или Марија Магдала во апокрифите од Новиот...

Во Охрид само петмина пазарни инспектори работат да ги казнат оние што не ги почитуваат протоколите, а на помош викендов им дошле и колегите од Скопје и од Гостивар.

Поднесени две кривични за забавите на Градиште!

Поднесени се 2 кривични пријави за забавите организирани во Градиште, на плажите 2 и...