Починати се 5 лица, пациент од Скопје (51г), од Дебар (68г), од Крива Паланка (58г), Радовиш (71г) и пациент од Кочани (66г). Сите се починати во болнички услови.

Објавил: Стојче Бушин | 23 септември, 2020 17:18

Пет починати, нови 183 заболени од Ковид19 во Македонија!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Во последните 24 часа се направени 1769 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на ковид-19!

Починати се 5 лица, пациент од Скопје (51г), од Дебар (68г), од Крива Паланка (58г), Радовиш (71г) и пациент од Кочани (66г). Сите се починати во болнички услови.

– Скопје 51
– Куманово 7
– Дебар 4
– Штип 1
– Прилеп 15
– Тетово 13
– Струга 4
– Велес 3
– Битола 6
– Охрид 5
– Кавадарци 5
– Гостивар 9
– Гевгелија 3
– Струмица 7
– Крива Паланка 4
– Радовиш 3
– Кочани 20
– Пробиштип 2
– Македонски Брод 1
– Берово 3
– Валандово 3
– Виница 4
– Делчево 5
– Свети Николе 3
– Ресен 2

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 102 оздравени пациенти од:
– Скопје 38
– Куманово 12
– Штип 5
– Прилеп 8
– Тетово 3
– Струга 4
– Битола 12
– Кавадарци 3
– Гостивар 2
– Крива Паланка 2
– Кочани 4
– Пробиштип 3
– Пехчево 1
– Берово 2
– Делчево 1
– Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 179.404 тестирања на Ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17049, бројката на оздравени пациенти е 14186, на починати е 710, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2153.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

Куба има 9 лекари на 1.000 жители, најмногу на светот според Светската здравствена организација. 

ПОМОШ ЗА МАКЕДОНИЈА: Куба е подготвена да ѝ помогне на земјава да се справи со коронакризата

Кубански лекари се подготвени во секое време да и помогнат на Земјава доколку е потребно,...