Научниците од универзитетите во Лидс, Единбург и Лондон ја опишаа количината на загуба на мраз со зборот „зашеметување“, пишува „Гардијан“.

Објавил: Сара Фемина | 23 август, 2020 14:07

Планетата земја загуби 28 ТРИЛИОНИ тони мраз од 1994 г: Научниците се запрепастија- еве што нè чека ако продолжи ова

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вкупно 28 трилиони тони мраз исчезнале од површината на планетата Земја од 1994 година, а овие податоци ги добиле британски научници кои користеле сателити за да ја истражат површината на Земјата.

Научниците од универзитетите во Лидс, Единбург и Лондон ја опишаа количината на загуба на мраз со зборот „зашеметување“, пишува „Гардијан“.

„Ако глечерите и ледените плочи продолжат да се топат со оваа брзина, секоја сантиметарска пораст на нивото на морето ќе значи дека околу еден милион луѓе ќе бидат раселени од нивните домови“, објасни професорот Енди Шефард од Универзитетот во Лидс.

Научниците посочуваат дека топењето на мразот во овие количини сериозно ја намалува можноста на Земјата да го одрази сончевото зрачење назад во вселената.

Мразот исчезнува, а морето или земјата изложена под него апсорбира сè повеќе топлина, со што се зголемува затоплувањето на планетата.

“Во минатото, истражувачите проучувале само одредени области, како што се Антарктикот или Гренланд, набудувајќи каде и колку се топи мразот. Ова е првпат некој да ја проучи целата површина на земјата. Она што го најдовме остави без зборови”, рече Шефард.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Воведени се нови ограничувања долж нормално отворените граници поради избувнувањето на жариштата на нови соеви на коронавирус, кои се шират побрзо и предизвикуваат повеќе случаи во Чешка и Австриски Тирол, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ЗА КОНТРОЛИТЕ НА ГРАНИЦИТЕ СО АВСТРИЈА-ЧЕШКА: Ова е привремено заради брзото ширење на нови видови на вирусот

Германија денес објави дека нејзината одлука за воведување гранична контрола со Чешка...

Тој додаде дека тој и голем број други истражувачи на Институтот Гамалеја биле меѓу првите луѓе кои го добиле Спутник В.

РУСКАТА ВАКЦИНА ШТИТИ ДЕВЕТ МЕСЕЦИ: Докажано колку долго вакцината обезбедува имунитет

Александар Гинзбург, директор на Рускиот истражувачки центар за епидемиологија и...

Пациентите мора да ја примат инфузијата што е можно поскоро откако ќе им биде дијагностициран ковид-19 или во рок од 10 дена од почетокот на симптомите!

АМЕРИКА ИТНО ОДОБРИ ЛЕК ЗА КОРОНА: Врз основа на комбинација на антитела го намалува ризикот од смрт

Американската администрација за храна и лекови (ФДА) итно го одобри лекот против ковид-19...

Во исто време, Питер Бен Ембарек, шеф на тимот на СЗО што го истражува потеклото на ковид-19, рече дека истрагата дошла до нови информации, но дека драматично не ја променила сликата за појавата.

КИНЕСКИ И ЕКСПЕРТИ ОД СЗО: Невозможно е да се утврди кое животно е извор на короната

Вирусот што предизвикува ковид-19 циркулирал во други региони пред да биде идентификуван...