Голема победа на Македонските ракометарки во квалификацијата за пласман во баражот на Светското првенство.

Објавил: Сара Фемина | 3 декември, 2018 16:04

ПОБЕДА – ” ЗЕМЈО МАКЕДОНСКА” ечеше во соблекувалната на Македонските ракометарки

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин

Македонската женска репрезентација без никакви поголеми проблеми славеше убедливи победи над Азербејџан, Исланд и Турција во квалификациската група за пласман во баражот за СП.

Голема радост за Македонија и љубителите на ракометот. Македонските ракометарки на сите три меча беа на највисоко и нај посакуваното  ниво и не им дозволија на противниците да помислат на нешто повеќе од пораз. Мундијалот ќе се игра следната година во Јапонија,а противникот ќе го добиеме на 16 декември и тоа ќе биде една од тие репрезентации, што во овој момент играат на ЕП во Франција.

Македонските ракометарки на сите три меча беа на највисоко ниво и без проблеми славеа убедливи победи.

Овој успешен одигран квалификациски турнир и заслужениот пласман во бараж заслужи голема прослава ,а соблекувалната на ракометарките ечеше со Македонски песни. Радосни и задоволни од вчерашната победа, заслужено славеа за големите победи.

Ракометната репрезентација на Македонија е женска сениорска репрезентација што ја претставува Македонија на светската ракометна сцена во женска конкуренција. Репрезентацијата е раководена и е под закрила на РФМ. Тренер на репрезентацијата е Симе Симовски, а капитен на репрезентацијата е Елена Ѓорѓиевска. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Ракомет

Целата јавност реагираше на ваквото соопштение на Самсоненко дека ќе го напушти клубот а Тимур Дибиров открива како тие реагирале на неговата оставка.

ВИДЕО: Дибиров прозборе за Самсоненко- еве како вардарци реагирале кога им соопштил дека ќе ги напушти

Македонскиот шампион во ракомет РК Вардар, веќе застанува на нозе откако беше соопштено...

Денеска во јавноста излезе веста дека наводно бизнисменот Хари Костов влегува во ракометниот првак и го презема управувањето со РК Вардар, но ова се неофицијални информации до кој дојде порталот Скопје Инфо од извори во клубот.

Конечно е откриено кој ќе биде нов сопственик на РК Вардар

Откако првиот човек на РК Вардар, Сергеј Самсоненко изјави дека дава оставка, се шпекулираше...

Имено станува збор за најнова вест, дека договорена е соработка на повеќе компании и бизнисмени, кои во иднина ќе бидат дел од македонскиот ракометен бренд кој беше европски првак, и за среќа во целата акција се вклучија домашните моќници.

Радосна вест за фановите на Вардар- Сергеј Самсоненко останува во клубот

Иако пред извесно време беше објавено дека првиот човек на Ракометниот клуб Вардар...

Покрај Вардар, во полуфиналето ќе играат и унгарски Веспрем, шпанската Барселона и полскиот првак Килце. Завршниот фајнал-фор во Келн ќе се одржи на 1 и 2 јуни. `

ОЈ ВАРДАРЕ МАКЕДОНСКИ ТИ ЈА КРАСИШ МАКЕДОНИЈА – Одиме во Келн по нова Европска титула !

Македонскиот првак Вардар загуби од ПИК Сегед со 29:25, но ја сочува предност од првиот...