Министерот за здравство во изјава за Сител потврди дека децентрализацијата на Центарот која ја најавуваат уште од летото, ќе функционира на терен од наредниот месец. Дотогаш Филипче најавува и разговори со локалното население во овие општини, кои со протести ја дочекаа одлуката за дисперзирани центри.

Објавил: Валерија Петрова | 9 октомври, 2019 17:36

ПОБЕДИЈА ЃРАЃАНИТЕ ОД КИСЕЛА ВОДА: Зависниците од Центарот ќе се дисперзираат

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Од први ноември 70 скопски зависници од метадон ќе земаат терапија во поликлиниката Јане Сандански. Исто толкав број ќе бидат дисперзирани во Ченто а стотина ќе завршат во посебен оддел во психијатриската болница во Бардовци. Помалку од половина од 530-те корисници и понатаму ќе останат во Центарот за зависности во Кисела Вода, пишува Сител.

Министерот за здравство во изјава за Сител потврди дека децентрализацијата на Центарот која ја најавуваат уште од летото, ќе функционира на терен од наредниот месец. Дотогаш Филипче најавува и разговори со локалното население во овие општини, кои со протести ја дочекаа одлуката за дисперзирани центри.

-Очекувам од први ноември да функционира на терен. Имаме план, распоред на зависниците, во финална фаза се работите до крајот на месецот ќе има и дефинитивен распоред на експертите, ќе има и разговори со локалното население, вели Венко Филипче, министер за здравство.

Жителите од Аеродром и Ченто неколкупати излегуваа на протести против ваквата одлука, плашејќи се дека сликата од Кисела вода со расфрлани шприцеви и игли ќе се префрли и во нивните општини. Филипче е убеден дека тоа нема да се случи бидејќи зависниците ќе го примаат метадонот пред очите на лекарот.

-Со дисперзијата овие проблеми ќе ги нема. Во Кисела Вода има над 500 зависдници, многу гужва и неможат лекарите сите да ги гледаат дали земале терапија изатоа доаѓа до злоупотреби. Овде, терапијата ќе ја зема пред лекарот или медицинската сестра, вели Филипче.

Здравствените власти велат дека во двете поликлиники има посебно опремени центри за зависниците а медицинскиот кадар ќе биде од Центарот од Кисела Вода и од психијатриската болница во Бардовци. Надлежните најавуваат дека во иднина ќе има вакви центри уште во три скопски општини.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Според верувањата и обичаите, сите немажени девојки на големиот празник треба да стават огледалце под перницата, и ќе го сонуваат мажот со кој ќе се омажат.

Утре е Богојавление- сите немажени девојки треба да замесат тесто

Богојавление Водици е еден од најголемите и најтешки христијански празници. Според...

Исто така, за време на грабежот на 10 април 2009 година повредени беа и неколку граѓани кои во моментите додека ограбувачите ја вршеле вооружената кражба, биле во просториите на ескпозитурата на банката во центарот на Скопје.

Уапсениот “Пинк пантер“ во Тетово – ГО ИЗВРШИЛ ГОЛЕМИОТ ГРАБЕЖ ВО ПРО-КРЕДИТ БАНКА ПРЕД 10 ГОДИНИ

По 10 години бегство, лицето Р.И. (34) едно од осомничените за грабежот на “Прокредит банка“...

Претседателот Пендаровски очекува ваква поддршка од сите членки на Унијата, но и и конкретна временска рамка за старт на преговрите.

Меркел: Старт на преговорите за Македонија и за Албанија, а потоа секој по својот пат

Македонија и Албанија заедно да ги започнат преговорите со Унијата, а потоа да продолжат...

Оттаму потврдуваат дека клиентите и вработените на Банката се безбедни и се во добра здравствена состојба.

Утринава во вооружениот грабеж во Тутунска банка одземени 8.700 евра – зошто ова банка е мета на крадците?

Уште еднаш НЛБ банка беше мета на крадците, нов вооружен грабеж се случи во Скопје. Во...