На пример, една недела со 40 работни часа може да се направи за четири дена од 10 часа наместо за пет дена со осум часа работа.

Белгијците го воведоа затоа што им овозможува на работниците поголема флексибилност, слобода и баланс помеѓу деловниот и приватниот живот.

Според истражувањето, 71 отсто од Германците би сакале ваков модел и во Германија, на што се противат 22 отсто од испитаниците.

„Белгискиот модел“ има најголема поддршка, 81 отсто, кај возрасната група од 30 до 44 години, а кај високообразованите со 75 отсто.

Објавил: Рејхан Бајрами | 21 февруари, 2022 6:56

Повеќето Германци се за четиридневна работна недела

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Повеќето Германци би сакале четиридневна работна недела под услов бројот на работни часови да остане ист, според истражувањето на институтот Форса и РТЛ.

Тоа е модел неодамна усвоен во Белгија. Вработените можат да изберат да работат четири или пет дена во неделата, но нивното неделно работно време не се менува.

На пример, една недела со 40 работни часа може да се направи за четири дена од 10 часа наместо за пет дена со осум часа работа.

Белгијците го воведоа затоа што им овозможува на работниците поголема флексибилност, слобода и баланс помеѓу деловниот и приватниот живот.

Според истражувањето, 71 отсто од Германците би сакале ваков модел и во Германија, на што се противат 22 отсто од испитаниците.

„Белгискиот модел“ има најголема поддршка, 81 отсто, кај возрасната група од 30 до 44 години, а кај високообразованите со 75 отсто.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Премиерот Орбан додаде дека ќе се докаже дека Унгарија била во право за војната во Украина и дека Западот не успеал мирно да ја процени ситуацијата на теренот.

Орбан: Западот сака да ја глобализира војната во Украина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека Западот сака да ја глобализира...

Лидерот на шпанските конзервативци, Алберто Нуњес Феихо, ќе ја има својата шанса да формира нова влада оваа недела - нешто што претходно се сметаше дека е осудено на неуспех со оглед на недостигот на парламентарна поддршка.

Зошто лидерот на шпанските конзервативци е далеку од премиерската функција без разлика на неговиот успех на изборите.

Лидерот на шпанските конзервативци, Алберто Нуњес Феихо, ќе ја има својата шанса да...

Судијата Артур Енгорон, одлучувајќи по граѓанска тужба поднесена од њујоршкиот обвинител Летиција Џејмс, откри дека Трамп и неговата компанија измамиле банки, осигурителни компании и други со масовно преценување на неговите средства и преувеличување на неговата нето вредност на документите што се користат за затворање зделки и осигурување на заеми.

Доналд Трамп е прогласен за виновен: Ги измамил банките со надувување на вредноста на имотот

Судијата пресуди дека Доналд Трамп со години правел измама додека ја градел империјата...