Поради нивно отсуство судењето за случајот се одложува за 27 јануари 2020 година.

Објавил: Катерина Крстиќ | 23 јануари, 2020 10:47

ПОВТОРНО ИЗВИСИЈА: Aдвокатите на Јанева и денеска не дојдоа на судењето за „Рекет“

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Адвокатите Дељо Кадиев и Ирена Фрчковска кои ја застапуваат поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева за случајот Рекет, денеска повторно не дојдоа во судницата. 

Поради нивно отсуство судењето за случајот се одложува за 27 јануари 2020 година.

Адвокатите на Јанева денеска повторно не се појавија на судењето

Предметот е во доказна постапка а го води судијката Васка Николовска-Масевска, која денеска  ја повика Јанева да одлучи дали ќе ангажира друг адвокат, бидејќи за ваков сериозен предмет не е дозволиво вакво одложување.

Јас си имам бранители. Само тоа можам да кажам, изјави Јанева.

На ваквата изјава на Јанева реагираше судијката која истакна дека доколку и на 27 ми не се појават адвокатите на Јанева, ќе и биде доделен бранител по службена должност.

Судот, доколку и во понеделник не се појави одбраната на Јанева, ќе побара од претседателот на Судот да постави бранител по службена должност, изјави судијката Николовски-Масевска.

На почетокот од денешното рочиште судијката кажа дека адвокатката Фрчковска известила дека поради болест не може да присуствува на денешното рочиште.

На денешното рочиште требаше да сведочи поранешната специјална јавна обвинителка Лиле Стефанова, која ја води истрагата за случајот „Империја“.

Зоран Милевски- Кичеец призна вина уште на првото рочиште за „Рекет“, што се одржа на 3-ти декември минатата година, и беше осуден на три години затвор, а првообвинетиот Јовановски кој се сомничи дека сторил кривично дело „перење пари и други приноси од казниво дело“ вели дека не е виновен,  а истото го тврди и Јанева која се товари дека сторила и кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“.

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во октомври годинава поднесе обвинение против Бојан Јовановски, Катица Јанева и Зоран Милевски.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

„Оваа информација не е ниту нова, ниту непозната ако се има предвид фактот дека уште за време на изборната кампања на парламентарните избори 2016г. токму Заев од митинг во скопската населба Капиштец нарачуваше обвиненија и ја диригираше работата на Катица Јанева и на цело СЈО. Ако од позиција на опозициски лидер во 2016г. имаше увид во работата на СЈО, или подобро кажано, тој ја утврдуваше „агендата на политичкиот прогон“ што СЈО послушно ја спроведуваше во пракса, можеме само да замислиме што овој човек правел од позиција на претседател на влада. Да не заборавиме дека цела година Заев беше претседател на комисијата за реформи во судството, позиција што тој успешно си ја валоризираше за задоволување на своите интереси и политички потреби, за директни нарачки кај судиите и обвинителите,“ потенцира универзитетската професорка.

Каракамишева: „Бомбата“ за Заев е само потврда дека тој диригира со судството и обвинителството!

Најновиот аудио запис и транскрипт што вчера беше објавен од страна на Антонио Милошоски...

Мажот, кој беше во критична состојба по експлозијата, почина синоќа на Единицата за интензивно лекување на Клиниката за неврохирургија во Скопје.

ТРАГЕДИЈА: Четврта жртва од експлозијата во Романовце

Мажот, кој беше во критична состојба по експлозијата, почина синоќа на Единицата...

Истите ќе се искачуваат во интервалот од 12 до 21 степен. Сепак и покрај ова и тоа особено долж Повардарието и на исток ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Во Скопје и околината ќе имаме сончево и релативно топло време со умерена, повремено и локално позначителна облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, ветерот повремено ќе засилува.

Непредвидливо време до крајот на неделата- денеска уживајте во сонцето

До крајот на денов ќе имаме сончево време со умерена, локално и позначителна облачност,...