Лансирањето од Кејп Канаверал го следеа претседателот и потпретседателот на САД, Доналд Трамп и Мајк Пенс.

Објавил: Рејхан Бајрами | 5 јуни, 2020 21:23

Погледнете го забранетиот предизборен спот на Трамп: Еве кои правила ги прекршил (ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Тимот надлежен за кампањата на американскиот претседател Доналд Трамп сними видео во кое се прикажани астронаутите и лансирањето на вселенското летало „Спекс“, со што се кршат правилата на НАСА.

Комерцијалниот наслов “Make Space Great Again” објавен на ЈуТјуб, има слики од Аполо и Спејскс, како и двајца астронаути на НАСА, Боб Бенкен и Даг Харли.

Видеото се чини дека е отстрането од каналот Јутјуб.
НАСА генерално дозволува употреба на слики и видеа за рекламни цели, но не и на нејзините ознаки или фотографии на астронаути.
Околу 6.000 луѓе потпишале петиција на Change.org за „да го спречат Трамп да ги политизира успесите на„ Спејсекс“и„ НАСА “.

Вселенското летало на приватната компанија Спејсекс пристигна на Меѓународната вселенска станица пред пет дена со двајца астронаути на НАСА.

Лансирањето од Кејп Канаверал го следеа претседателот и потпретседателот на САД, Доналд Трамп и Мајк Пенс.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во написот се наведува дека американскиот државен секретар Мајк Помпео ја потврдил желбата на Трамп за време на средбата со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека за време на тие разговори разговарале за подготовките за состанокот на лидерите на петте постојани земји-членки на Советот за безбедност на ООН, што беше иницирана од претседателот Владимир Путин.

НЕШТО ГОЛЕМО СЕ СПРЕМА: Трамп побарал состанок со Путин пред изборите во САД! Сите очи вперени во лидерите на најмоќните држави!

Американскиот претседател Доналд Трамп бара средба со рускиот претседател Владимир...

Тој ја критикуваше тенденцијата секојдневно, како воени извештаи, да се зборува за раст на заразени лица без анализа на податоците за тоа колку се асимптоматски, колку се хоспитализирани и слично.

Италијански инфектолог тврди: Пандемијата со коронавирусот е завршена

Експертот за инфективни болести Матео Басети, директор на Клиниката за инфективни...

Повеќе од 13 милиони луѓе се заразени со вирусот корона во светот, а за само пет дена, бројот на заразените е зголемен за еден милион. Повеќе од 500.000 луѓе починале од корона вирус досега.

СИТУАЦИЈАТА СО ПАНДЕМИЈАТА МОЖЕ ДА БИДЕ УШТЕ ПОЛОША: Многу држави одат во погрешна насока!

Пандемијата на коронавирус има потенцијал да биде многу полоша доколку сите земји...