На седницата на Владата одлучено е полицијата да биде на готовс за да ја контролира ситуацијата по земјотресот.

Објавил: Валерија Петрова | 22 септември, 2019 14:28

Погледнете го моментот кога започна пеколниот земјотрес во Албанија: Водителката во ЖИВО читаше вести, студиото се тресеше, а нејзиниот поглед зборува се

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Најмалку 108 лица се повредени во силниот земјотрес кој вчера ја погоди Албанија, а моментот кога започнал потресот било забележано и од безбедносните камери на албанската телевизија Ора Њуз Лајме, која во тој момент емитувала вести во живо.

Иако потресот бил страшен, водителката продолжи да чита вести додека програмата не била прекинета, но нејзиниот поглед пол со страв доволно зборува за тоа колку силно се мрдала земјата.

Земјотресот предизвика повреди и материјална штета во некои градови низ земјата, а најлошо поминале Тирана и Драч.

Во потресот исто така биле оштетени повеќе од 290 куќи, а нас 20 станбени згради се појавиле пукнатини.

На седницата на Владата одлучено е полицијата да биде на готовс за да ја контролира ситуацијата по земјотресот.

После привот земјотрес од јачина од 5,8 степени по Рихтер уште еден силен земјотрес го погоди подрачјето на Албанија околку полноќ и тоа со јачина од 5 степени со епицентар во близина на Драч, а потоа се почувстувале серија од неколку послаби земјотреси.

Многумина граѓани ноќта ја поминаа под отворено небо.

Според забележаните податоци, ова е најсилниот земјотрес во последните 20-30 години.

Земјотрес или потрес е природна појава, којашто е резултат на поместувањето на тектонските плочи, движењето на земјината кора, при што се ослободува голема енергија што води до потресување на земјата.

Страшни фотографии по земјотресот во Албанија

Јачината на потресот зависи од повеќе фактори, како што се количината на ослободена енергија, длабочината на хипоцентарот, оддалеченоста од епицентарот и составот на земјината кора. Земјотресот се манифестира со потрес или дислокација на земјиното тло.

Јачината на земјотресот се изразува со помош на Меркали-Канкани-Сибергова скала, попозната како Меркалиева скала, којашто има 12 степени и се темели врз разорноста и последиците од земјотресот.

Постои и Рихтерова скала или скала на Рихтер, којашто има магнитут од 0 до 9 степени и се темели врз јачината (количината) на енергија што се ослободува при потресот.

Науката што се занимава со изучување на земјотреси се нарекува сеизмологија, но и покрај големиот напредок на технологијата и новите сознанија, и денес е многу тешко да се предвиди земјотресот и неговите последици. Направата со којашто се мери земјотресот се нарекува сеизмограф, а документот што останува се нарекува сеизмограм.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Појасни дека колку двете земји се поблиску до европскиот пат, толку повеќе се дава можност на Грција во рамките на процесот на преговори со Унијата да се справи со проблемите што ги има на билатерално ниво.

Мицотакис: Резултатот од Самитот не е добар ни за Грција!

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис за време на прес-конференцијата во Брисел за...

За потсетување, Раперот Далибор Андонов Гру (46) загина на 11 септември околу 3:30 кога при кајтбординг паднал во Дунав. Телото на пејачот со чамец на брегот го извадиле неговите пријатели во наутичкиот клуб Земун. Тие повикале Итна помош, меѓутоа, таа само можела да констатира смрт.

40 дена од смрта на Гру: Го прегрна крстот и заплака на цел глас – тажан е сликата на белградските гробишта

Навршија 40 тажни денови откако трагично настрада Далибор Андонов Гру, а сопругата...

Како што дознава српски Блиц, Виолета имала и на главата расекотини и убодни рани, па се претпоставува дека Душан ја сечел и ја забодувал и откако и ги задал смртоносните убоди.

НЕ САКАЛ ДА ЈА ПРИФАТИ РАЗДЕЛБАТА:Душан до СМРТ ја избодел Виолета, па продолжил да ја КАСАПИ и кога го испуштила последниот здив

Душан Петронијевиќ (34) кој ја уби својата девојка Виолета Јосиќ (19) во нејзината куќа...

Како Господ бог ве молам луѓе, слушнете ме што ви велам. Тие нема да ни дадат поделба, никој нема да ни даде ништо. Ако некој ни понуди нешто, јас тоа ќе го зграпчам! Јас нема да ве лажам како некои, изјави Александар Вучиќ.

Вучиќ: Америка нема да го промени својот став, нема да ни дадат поделба на Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ на отворањето на ветропаркот во Мермер кај...