Авионот има крила од 117 метри, а денеска успешно го заврши својот прв лет. Авионот летал 2 часа над калифорниската пустина Мохава.

Објавил: Сара Фемина | 14 април, 2019 20:55

Погледнете го првиот лет на авионот со најголеми крила во светот!(видео)

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Авионот со најголеми крила на светот успешно го заврши својот прв лет, соопшти Американската компанија Стратоланч.

Авионот има крила од 117 метри, а денеска успешно го заврши својот прв лет. Авионот летал 2 часа над калифорниската пустина Мохава. 

Каков прекрасен лет, рече извршниот директор Жан Флојд. 

Денешниот лет го означува новиот чекор на нашата мисија за осигурување на алтернативното ланисање од земјината површина, рече тој.

Американската Компанија Стратоланч во 2011 година ја основа Пол Ален. Цел е да се овозможи евтин пристап на Земјината орбита со лансирање на сателитот во семирот од авионот.

Денеска летањето на овој авион со најголеми крила, во светот беше главна вест во светските медиуми. Многу луѓе го оценија ова авионско чудо како најмудра и најсовремена технологија до сега.

Авионот во саботата полета од Мохава, околу 150 километри северно од Лос Анџелес. Леташе на висина од 5 километри, со вклучено и симулирано слетување.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Технологија

Кинеската морнарица го тестираше својот најсовремен проектил JL-3 во заливот Бохај во Жолтото море.

АМЕРИКА ВО ШОК: Кина лансира нуклеарен проектил од подморница-Еве кои делови од САД можат да бидат срамнети со земја!

Кина ја тестираше новата ракета испалена од подморница, која е способна да уништи Сан...

Ако не беше случајот со трустовите... бевме толку блиску, едноставно бев многу расеан. Затоа ја направив таа пресудна грешка.

Бил Гејтс: Да не ја направев до сега најголемата грешка “Мајкрософт” ќе беше крал на мобилните оперативни системи

Бил Гејтс неодамна изјави дека денес сите би користеле „Виндоус мобајл“ доколку „Мајкрософт“...

Па доколку некој се обиде да ве измами, веднаш блокирајте го на Вибер, а принтскрин може да испратите и на “Вибер“ за да дознаат за спамот и да предупредат за некој друг да не може да биде измамен.

Бидете внимателни кружи нова измама на ВИБЕР- ако ви стигне ваква порака пријавете веднаш

Речиси секој од нас користи Вибер апликација која овозможува полесен контакт, но бидете...

Петтата генерација интернет за мобилни телефни, нуди многу поголема брзина на преземање и пренос на податоци, поголема покриеност и постабилна врска.

МОЌНО: Кина ја стартуваше најголемата 5G мрежа во светот!

Кина завчера официјално ја пушти во употреба најголемата 5G мрежа во светот, а телекомуникациските...