Погребната литургија започна нешто пред девет часот во Катедралната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на покојниот патријарх Иринеј.

Објавил: Перо Милчин | 21 ноември, 2020 12:22

ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО ВЕЛИЧЕНСТВЕНО ИЗГЛЕДА ВЕЧНИОТ ДОМ НА ИРИНЕЈ: Се е спремно за погребот на српскиот Патријахар

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Поворката со посмртните останки на патријархот Иринеј пристигна во Храмот Свети Сава околу 12,30 часот, по што стражарите на српската армија го донесоа ковчегот и го положија на скелето во центарот на Храмот.

Погребната литургија започна нешто пред девет часот во Катедралната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на покојниот патријарх Иринеј.

Вечното почивалиште на српски Патријах Иринеј! Фото: Курир.рс

Ковчегот со телото на српскиот патријарх Иринеј е во средината на храмот и е целосно затворен, а во делот на главата и градите е покриен со стакло.

Патријархот Иринеј ќе биде погребан во недела во Храмот Свети Сава. Граѓаните ќе можат да се збогуваат со патријархот, но со почитување на епидемиолошките мерки.

Патријархот Иринеј беше примен во болницата на 4 ноември, откако беше потврдено дека е заразен со коронавирус. Иако немал никакви симптоми или проблеми, тој бил хоспитализиран поради неговата возраст.

Починатиот патријарх ќе биде погребан во недела во криптата на Храмот Свети Сава, а во моментов неговото тело е во Соборниот храм.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Србија

Од екипата на брзата помош навеле дека едно повредено лице е пренесено во одделението за реанимација во Ургентниот центар, а екипите се уште се на лице место и засега нема нови податоци.

СИЛНА ЕКСПЛОЗИЈА ВО ЦЕНТАРОТ НА БЕЛГРАД: Има мртви и повредени(ВИДЕО)

Утрово, нешто пред 10 часот, се случи силна експлозија пред зградата на српската државна...

Денес Русија достави 20 дози од својата вакцина до Агенцијата за лекови и медицински помагала на Србија (АЛИМС) за лабораториско испитување, се вели во соопштението!

СУПУТНИК V ПРИСТИГНА ВО СРБИЈА: Русија достави 20 дози од вакцината против корона

Првите дози на руската вакцина Спутник V пристигнаа во Србија, објавија вчера белградските...

Вредноста на работите чини четири милијарди динари, плус уште две милијарди за опрема, или вкупно околу 70 милиони евра.

СРБИТЕ РУШАТ СВЕТСКИ РЕКОРДИ: За само 4 месеци изградена ковид болница вредна 70 милиoни евра!

Првите здравствени работници денеска ќе влезат во новата болница „Ковид“ во Батајница,...