Иако Жаклина не ја посетува често последната сопруга од нејзиниот татко, таа и понатака остана во многу коректни односи со неа.

Објавил: Сара Фемина | 17 април, 2019 17:52

Погледнете како изгледа ќерката од српската музичка легенда ТОМА ЗДРАВКОВИЌ!

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Легендарниот српски пејач, Тома Здравковиќ има ќерка Жаклина, која ја доби со својата прва сопруга Олгица, од која покасно се разведе.

Српската музичка легенда Тома Здравковиќ има една ќерка која се вика Жаклина, а таа моментално живее во Холандија.

Жаклина живее во Холандија и има 2 сина, понекогаш доаѓа во Србија да учествува во манифестациите кои се поврзани со нејзиниот татко легендарниот пејач Тома Здравковиќ. Иако Жаклина не ја посетува често последната сопруга од нејзиниот татко, таа и понатака остана во многу коректни односи со неа.

Жаклина Здравковиќ е единствената ќерка на српската музичка легенда Тома Здравковиќ. Таа моментално живее во Холандија и има 2 сина.

Живеев еден период од мојот живот со него, но кога почина многу ми беше тешко. Тој постои во сите нас, во нашите сеќавања и во неговата музика, изјави во едно интервју Жаклина Здравковиќ. 

Таа изјавила дека секогаш се присеќава на неговата музика а нејзина најомилена песна е “Kiša je padala”.

Најголемиот боем во Југославија, човекот кој ги има испеано своите најдлабоки емоции, музичарот кој важи за легенда, остави голем број на песни кои се пеат и се слушаат се до денес. Тома Здравковиќ бил роден на 20 ноември 1938 година во сиромашно семејство.

Една вечер во 1956 година Силвана Арменулиќ, тогаш непозната пејачка минувајќи низ лесковачкиот парк забележала дека на една клупа седи младо момче кое што се смрзнувало.

Започнала разговор со него и дознала дека бил дојде на аудиција за пеење, но не поминал, па сега нема пари за автобуска карта за да се врати дома.
Великодушна, каква и што била, таа го земала со себе во нејзината соба, го нахранила, а музичарите од оркестарот ги замолила да му најдат некаква работа.

Ова младо момче така започнало да се дружи со нив, а за време на нивните настапи во неколку наврати имал можност да земе и микрофон во рака и да запее. Младото момче се викало Тома Здравковиќ!

Почина на 30 септември 1991 година во Белград, каде што е и погребан. Неговиот погреб го организирале пријатели со нивни пари, затоа што тој немал апсолутно ништо, се што имал заработено во животот испил! На 20-годишнината од неговата смрт во Градскиот парк во Лесковац, токму на местото каде што се запознал со Силвана, поставен е негов споменик во природна величина.

Од Лесковац потоа се преселил во Белград каде цели три години секоја вечер пеел од 8 до 4 часот наутро во кафеаната ” Градски подрум”. Врвот на славата, Тома го доживеал во 80-те години, кога здравјето веќе му било сериозно оштетено од алкохол. Пиел до смрт, игнорирајќи ги советите на лекарите кои го лечеле од рак на црниот дроб. Тома Здравковиќ се женел дури четири пати.

Речиси сите текстови од своите песни ги има напишано сам, а во нив се зборува за невозвратена љубов и кафеански живот.
Дал је могуче”, ” Бранка”, ” Дотак’о сам дно живота”, ” Кафана је моја судбина”, ” Проклета недеља”… се дел од песните кои се слушаат и ден денес. Во белградскиот хотел ” Славија” во 1969 година, на хартија пијан, ги напишал стиховите од песната ” Шта че ми живот” која Силвана Арменулиќ ја направи ѕвезда/ Долгот од лесковачкиот парк и го вратил на најубав начин!

Испил се што заработил
Во времето кога бил ѕвезда, на неговата кафеанска маса секогаш седеле академци, фудбалери, актери, професори…

Заработувал вртоглави суми, но истите и ги трошел во 1987 почнува со неговиот ултра кафански живот кој завршува трагично.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интересно

На крајот од соопштението стои – Се е тоа музика, а музиката или е музика, или ја нема, познатото мото на пејачката.

Ова е непочитување на уметничката слобода- се огласи Јосипа Лисац по скандалот со химната!

Откако вчера хрватската пејачка Јосипа Лисац, која ја изведе националната химна на...

Пејачката до својата шеснаесетта година живее во Барбадос, но потоа се преселува во САД за да изгради своја музичка кариера, заедно со продуцентот Ивен Роџерс. Во исто време таа потпишува и договор со Def Jam Recordings после аудицијата со тогашниот сопственик Џеј-Зи.

СРЕЌЕН РОДЕНДЕН РИЈАНА: Сексипилната, зеленоока црнка денеска го слави 32-риот роденден

Сексипилната зеленоока црнка, Ријана денеска го слави својот 32-ри роденден. Таа е позната...

Имено бабата Цеца со нетрпение го очекува доаѓањето на свет на своето прво внуче. Иако во медиумите веќе излезе информација дека за бебето се подготвува златна колепка, и детска соба, сепак младите родители Вељко Ражнатовиќ и Богдана не сакаат да се одвојуваат од бебето, па малото бебе ќе спие со родителите, откриваат српските медиуми.

НЕМА ДЕТСКА СОБА ЗА ПРВИОТ ВНУК: Цеца откри детали од домот кој ја шокираа јавноста

Веќе одамна на големо се пишува за бремената снаа на Цеца, Богдана Ражнатовиќ која...

Уште на почетокот, житиро даде коментар дека натпреварувачот фалшира. Сепак Селимовиќ успеа да го воодушеви жирито со втората песна, па гласовите почнаа да се редат. На крајот од настапот успеа да ги освои сите шест гласови од жири комисијата.

СКАНДАЛ ВО ЅВЕЗДИТЕ НА ГРАНД: Менторите ги уценувале натпреварувачите!

Селим Селимовиќ (26) е натпреварувач од Ниш а негов ментор е Вики Миљковиќ, а тие решија...