Тој вели дека корупцијата царува и се отсликува во последниот Извештај на Транспаренси, по кој Македонија е на историско најниското ниво откако се мери корупцијата во Македонија, историското 111 место во друштво на држави кои и прашање е дали функционираат како нормални држави и политички системи.

Објавил: Мирко Бачиќ | 4 февруари, 2021 21:51

Поднесуваме интерпелации за Маричиќ и Николовски, затоа што се одговорни што корупцијата го скапува македонското општество

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Денеска во Вестите на Канал 5 телевизија, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, во врска со корупцијата во Македонија рече дека ВМРО-ДПМНЕ поднесува интерпелации и за министерот за борба против корупцијата Љупчо Николовски, како и против министерот за правда Бојан Маричиќ, како одговорни што македонското општество скапува во корупција.

-Главниот проблем на Македонија е тоа што скапува во корупција од најниско до највисоко, човек не може обична работа да заврши, документ да извади на шалтер доколку не почасти некој службеник, па завршувајќи со крупните тендери кои ги дели Заев и неговото семејство – истакна Николоски.

Тој вели дека корупцијата царува и се отсликува во последниот Извештај на Транспаренси, по кој Македонија е на историско најниското ниво откако се мери корупцијата во Македонија, историското 111 место во друштво на држави кои и прашање е дали функционираат како нормални држави и политички системи.

Ова покажува дека корупцијата го скапува македонското општество, а двајца беа одговорни за таа работа фамозниот потпретседател на Владата за борба со корупција кој гледаме ако се бори и министерот за правда и затоа поднесуваме интерпелација за двајцата – вели Николоски во Вестите на Канал 5 телевизија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Политика

-Ако власта се дрзне да донесе заразени пратеници од карантин на пленарна седница, ќе попие кривична пријава за БИОЛОШКИ ТЕРОРИЗАМ и некој ќе си го крка, фино-лепо, по падот на Режимот, напиша вчера Апасиев на Фејсбук.

АПАСИЕВ НАЈАВИ ПРИЈАВИ ЗА БИОЛОШКИ ТЕРОРИЗАМ АКО ДОЈДАТ ЗАРАЗЕНИ ПРАТЕНИЦИ НА СЕДНИЦА

Лидерот на Левица и пратеник, Димитар Апасиев уште вчера по најавата на власта дека...

Покрај Николоски говорници на овој настан беа европратениците Марион Вилсман од Германија и Владмир Билчик од Словачка, заменик претседателот на Собранието, Горан Мисовски, како и директорот на Конрад Аденауер во Македонија Даниел Браун.

Николоски на конференција со ЕУ пратеници – Бугарија веднаш да го тргне ветото и да престане со условувањата

Денес потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во својство на претседател на...

Во ек на пандемија, кога секој денар е важен и наместо истиот да се искористи за таблети, тестови или вакцини се троши за партиски вработувања.

Угостителите остануваат без работа, фирми тонат, а Шилегов на градски товар става 175 лица преку ЈСП

Угостителите остануваат без работа, фирми тонат, а Шилегов на градски товар става 175...