Тие велат дека со години градот не им ги дава тешко заработените пари и дека веќе немаат друг избор освен, повторно да се обидат преку суд да го добијат тоа што им следува.

Објавил: Перо Милчин | 27 октомври, 2020 6:26

Пожарникарите на протест за плата – „Не ги држиме со сила на работа“, вели Шилегов

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Скопските пожарникари иако пред осумнаесет месеци добиле судска пресуда со која им се одобрува исплата на надоместокот за опасност при работа, парите се уште ги чекаат.

Тие велат дека со години градот не им ги дава тешко заработените пари и дека веќе немаат друг избор освен, повторно да се обидат преку суд да го добијат тоа што им следува, пренесе Скопје 1!

-Иако пред 18 месеци судот донесе пресуда во наша корист, односно надоместокот за опасност при работа (член 13/специфични и отежнати работи во услови при работа) да влезе во плата, градот Скопје сеуште не го зема тоа во предвид, со што се приморани тоа прави да го оствариме преку судови, адвокати, извршители итн. Поради непочитување на одлуката од град Скопје и градоначалникот ние пожарникарите на 15 октомври самоинцијативно се собравме и формиравме иницијативен одбор од 4 члена, по еден член од секоја чета кој ќе не води да си го оствариме нашето правом велат пожарникарите.

Градоначалникот се сомнева на политичка позадина во ваквите постапки.

-Зошто некој одлучил во вторник да протестира на веќе закажани средби, каде што на се досега пресудено градот ќе исплаќа, јас навистина не знам. Мене малку ми коинцидира со утрешниот најавен протест на НПС, поддржан од Наќе Чулев. Ваквите неприципиелни притисоци се за мене неприфатливи, вели градоначалникот Петре Шилегов. Градоначалникот на  Град Скопје, Петре Шилегов рече дека се работи на решавање на проблемот, а за тие што се жалат, рече дека можат да бараат работа на друго место.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Проблемот со историјата е во тоа што погрешните и лажни толкувања на настаните и луѓето имаат директно влијание врз актуелните случувања и тоа создава говор на омраза и негативна кампања против Бугарија и Бугарите, што за нас е апсолутно неприфатливо“, смета Захариева.

Захариева се закани: Се додека постои говор на омраза во Македонија, ќе биде блокирана од Бугарија!

Бугарија го блокира почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со Европската...

Направена е огромна и непоправлива штета. Она што може и мора да се направи е да се стави јасно на знаење дека ставовите на Заев не се ниту ставови на целата Влада, ниту на целиот државен врв.

Црвенковски го замрзна членството во СДСМ и побара сите да се оградат од ставовите на Заев

Бранко Црвенковски, поранешниот Претседател на Република Македонија, основач и долгогодишен...

Град Скопје ги потсетува потрошувачите за можноста овој вид на отпад да се одложи во центрите за селекција на отпад на ЈП „Комунална хигиена“ во Карпош и Вардариште, без плаќање паричен надоместок.

ЗА „BLACK FRIDAY“ ОДЛОЖЕТЕ ГО КАБАСТИОТ ОТПАД НА ВИСТИНСКОТО МЕСТО

Град Скопје оваа година спроведува кампања за правилно одложување на кабастиот отпад...

Ако не ги признаеме слабостите на историјата, не можеме да градиме заедничка иднина. Нам ни треба историја која гради мост на пријателство меѓу народите, преку глава ни е од истории кои создаваат раздор и поттикнуваат нетрпеливост.

Заев се оправда за скандалозното интервју: “Дајте да живееме денеска“

Пемиерот Зоран Заев денеска изјави дека ги разбира реакциите на социјалните мрежи...