Оваа изјава ја потврди Ддраги Тарчуговски од Центарот за управување со кризи емисија на „360“.

Објавил: Сара Фемина | 16 февруари, 2019 18:16

Пожарникарите после 40 минути, дошле на местото на автобуската несреќа

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Пожарникарските екипи пристигнале на местото на автобуската несреќата, дури после 40 минути по несреќата.

Во тешката сообраќајна несреќа кога автобус од засега непознати причини, се преврте во близина на местото Карпалак , интервенираа повеќе спасувачки екипи меѓу кои и пожарникарите, кои дошле на местото на несреќата дури после 40 минути од кога се случила трагедијата.

Оваа изјава ја потврди Драги Тарчуговски од Центарот за управување со кризи емисија на „360“.
Како што изјави тој ова не е задоцнување со оглед на местото каде што се стационирани екипите во Автокоманда до местото на несреќата кај селото Ласкарци, особено за време на сообраќајниот шпиц во Скопје.
Пожарникарите биле задолжени за извлекување на сите патници, од кои најголем дел биле затрупани под превртениот автобус и било многу тешко за извлекување. 

Во спасувачката акција помогнаа и многу сограѓани кои се нашле во близина на местото на несреќата.

Во трагичната автобуска несреќа која се случи пред 3 дена, животот го изгубија 15 лица, а многу патници се повредени и згрижени во ургентниот центар во Скопје.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Сабри Азири на својот Фејсбук профил ја раскажа драмата која ја доживеал за време на летот Истанбул-Скопје.

СВЕДОШТВО: Хорор во авион на „Туркиш Ерлајнс”: За малку ќе се срушевме над Скопје

Потресно сведоштво на патник на компанијата Туркиш Ерлајнс. Сабри Азири на својот...

Децата телефонски побарале помош од најблиските, но тие не успеале да им помогнат и на помош се повикани припадниците на противпожарната бригада на град Скопје.

Драма во Ново Лисиче: Пожарникари спасувале пет дечиња од лифт

Вистинска драма се одвивала вчера во скопсата населба Ново Лисиче, пет дечиња биле...

Вчера попладне, на бензинската избувнал пожар, по што се вклучиле алармите на бензинската. За Лидер очевидци раскажуваат дека сите од околината побегнале, дури и вработените, но само еден од нив останал да се бори со пожарот.

НАЈНОВА ВЕСТ: Детали за пожарот кој ќе предизивикаше голема трагедија во Скопје

На бензинската пумпа Макпетрол, лоцирана спроти Соборен храм вчера беше избегната...