Пожарникарите од скопската бригада се на терен и работат на гасење на пожарот. Како што претходно информираше „Република“ на лице место пристигнал и трет противпожарен камион.

Објавил: Катерина Крстиќ | 25 февруари, 2020 11:49

Пожар во стан во скопската населба Ново Лисиче- пожарникарите ги извлекуваат станарите

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото илустрација

Претпладнево изби пожар во два стана во зграда спроти ОУ „Лазо Ангеловски“ во скопската населба Ново Лисиче. Чадот е раширен низ целата населба, јави порталот Република.

Пожарникарите од скопската бригада се на терен и работат на гасење на пожарот. Како што претходно информираше „Република“ на лице место пристигнал и трет противпожарен камион.

Пожарникарите од скопската противпожарна бригада во моментот извлекуваат луѓе од запалениот стан во зградата во Ниво Лисиче.

Владимир Симоновски, командантот на противпожарната бригада,  за „Макфакс“  изјавил дека додека на една страна се гаси пожарот, од соседната соба се извлекува станарка.

„Во соба веднаш до онаа каде што избил пожарот има жена која што оди на дијализа. Сега ја извлекуваме“, рече командантот Симоновски.

Пред два дена во село Романовце,кумановско во куќа сопственост на Ш.А. при експлозија на плинска боца настанал пожар во кој три малолетни лица на возраст од 8, 9 и 11 години починале на местото на настанот, а шест лица се пренесени во Општа болница Куманово каде им се констатирани тешки телсени повреди но поради сериозноста на повредите истите биле префрлени во Комплекс клиники„Мајка Тереза“. 

Соседите, и случајни минувачи кои биле сведоци на пожарот кој избувна претпладнево велат дека пожаникарите извлекле и жена заглавена во лифотот откако избил пожарот.

Запалениот стан е на булеварот „АСНОМ“ број 64 во Ново Лисиче. Станарите велат дека причина за пожарот била плинска боца.

Пред само два дена како последица на плинска боца, во кумановското село Романовце животот го загубија три деца, а вчера на повредите им потклекна уште едно лице. Останатите пет лица се тешко повредени при експолозијата на плинска боца која настанала во семејна куќа и се здобиле со тешки изгореници.

Денеска во Куманово е ден на жалост.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

По вечерашниот инциденто во Градската општа болница „8 Септември“ се огласи министерот за здравство Венко Филипче кој рече дека група од неколку лица се обидела насилно да земат тело на почината од коронавирусот.

Инцидент во болницата „8-ми септември“, вооружени се заканувале на докторка – приведени две лица

Шест лица вчера беа приведени во полициската станица Гази Баба по инцидентот и заканите...

Според очевидците, откако ги оштетил останатите возила и предизвикал сообраќајка, Г.Б. излегол од своето возило „масерати“ и со боксови ги нападнал присутните.

Синот на Амди Бајрам пијан удрил во два автомобила на „Партизанска“, па тепал со боксови

Вчеравечер на булеварот „Партизански одреди“, во близина на хотел „Карпош“, лицето...

Фала му на Бога нема човечки жртви ниту некој е повреден. На свовиден начин се продолжува пироманската традиција откако претходно во текот на изборите 2017та година имаше пожар во мојот дом.

Фрлена експлозивна направа во семејната продавница на Владо Мисајловски од ВМРО-ДПМНЕ

Од власта велат “можеме” , дека сме на “прав пат”, и дека било ” нормално”, но на терен...

Ме нападна со тупаници и дрвено столче во глава, ми го скрши носот и ми ја измести вилицата, напиша таа на социјалните мрежи.

КРВ НА СИТЕ СТРАНИ: Таткото на Моника Конопова се обидел да ја убие (ВОЗНЕМИРУВАЧКА ФОТОГРАФИЈА)

Активистката Моника Ристеска, вечерва на социјалните мрежи објави вознемирувачки...