Во моментов тој е во стабилна состојба, додал директорот на болницата, најавувајќи повеќе информации во текот на денешниот ден.

Објавил: Стојче Бушин | 9 септември, 2020 7:11

Позната здравствената состојба на Боки 13 по операцијата!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Вчеравечер во доцните часови во медиумите излезе вест дека осудениот Бојан Јовановски бил итно пренесен во болницата за хируршки болести „Св. Наум“ (поранешна Градска болница) и врз него е извршен зафат!

Неколку часа подоцна, доктор Арсенков за Фокус изјавил дека Јовановски бил примен околу 19 часот како итен случај и по извршените испитувања веднаш бил упатен кон операциона сала.

Во моментов тој е во стабилна состојба, додал директорот на болницата, најавувајќи повеќе информации во текот на денешниот ден.

Бојан Јовановски-Боки 13 и Катица Јанева се прогласени за виновни во случајот „Рекет“.

Јовановски доби затвор од 9 години за делата примање награда за противзаконито влијание и за перење пари, а Јанева 7 години за злоупотреба на службената положба и овластување.

Покрај затворските казни, во пресудата има одлука и за конфискација на запленетите работи од Јовановски, меѓу кои имаше 70-тина вреќи брендирана облека, уметнички слики, мебел!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од МВР најавуваат дека има засилени полициски контроли од страна на републичката полиција со цел почитување на мерките.

Комисијата за заразни болести предлага да се отворат два нови оддели во „8 Септември“

Комисијата за заразни болести предлага да се отворат два нови оддели во болницата...

Секој ден е нов пик. За една недела имаме над 2.000 заболени, а Филипче кој тврдеше дека толку ќе биде бројот на заразени во тек на цела пандемија, не гледа причина да си поднесе оставка.

Филипче го внесува системот во хаос, бараме одговорност!

Во денешното соопштение Вмро-Дпмне обвинува дека бројката од 22 починати од ковид-19...

Очигледно за многу наши соседи во Скопје, митовите за комунистичкиот отпор се основа за нивниот „етнички идентитет“.

Ковачев: Наместо „бугарски фашистички окупатор“, на спомен плочите да пишува „германски нацистички окупатор“

Бугарскиот Европратеник Андреј Ковачев на Фејсбук предложи сите плакети и споменици...