Од 1994 година, тој и неговата сопруга Алма ја водат таверната „Астареа“ во Бртонигла, на западниот дел на Истра, која е еден од најдобрите ресторани за риби во Хрватска.

Објавил: Перо Милчин | 19 март, 2020 17:34

Познат угостител прва жртва на КОРОНА: Антон водеше еден од најдобрите ресторани- почина во изолација

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Index.hr Foto: Facebook/Martina Sven магазин.мк

Коронавирусот ја зеде првата жртва во Хрватска. Во прашање е истрискиот угостител Антон Кернјус, кого сите го викаа Нино.

Од 1994 година, тој и неговата сопруга Алма ја водат „Астареа“ во Бртонигла, на западниот дел на Истра, кој е еден од најдобрите ресторани за риби во Хрватска.

Таверната беше отворена во 1980 година, а првиот сопственик беше Перо од Дубровник, кој се пресели во 1994 година и го продаде на парот Кернјус.
Целото семејство е во шок, особено сопругата Алма и синот Иван.

Синот вели дека неговиот татко бил добро и тој бил доста витален. Ресторанот се затвори откако кризниот персонал нареди затворање на сите угостителски објекти во Истра.

Кога повторно ќе ја отворат вратата на ресторанот, тие сè уште не знаат.

„Не знаеме што да правиме понатаму, ниту знаеме како ќе го организираме погребот“, рече Иван, потресен од ненадејната смрт на неговиот татко.
Кернјус починал додека бил во изолација под сомнение дека имал коронавирус, што подоцна било потврдено.

Сепак, експертите велат дека после обдукција ќе ја знаат точната причина за смртта.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

Пред утрешниот состанок меѓу Меркел и премиерите на 16 федерални покраини за ограничувачки мерки, канцеларката рече дека основните училишта, градинки, фризери и малопродажба треба да имаат приоритет во олеснувањето на мерките.

АНГЕЛА МЕРКЕЛ: Заклучувањето на Германија ќе трае до крајот на февруари

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека заклучувањето во Германија...

Холандската национална телевизија објави дека владата ќе одржи прес-конференција подоцна во текот на денот, на која ќе објави продолжување на ноќниот полициски час.

ХОЛАНДИЈА ГО ПРОДОЛЖУВА НОЌНИОТ ПОЛИЦИСКИ ЧАС: Останува на сила до 2 март

Холандската влада ќе го продолжи ноќниот полициски час воведен поради ковид 19 до 2...

Тој исто така најави дека поради епидемиолошката состојба пописот планиран за април годинава ќе се одложи.

ХРВАТСКИ ДЕМОГРАФ ОБЈАСНИ: Имаме најголем број на смртни случаи од Втората светска војна

Професорот Иван Чипин од Катедрата за демографија на Економскиот факултет во Загреб...

Освен шверц на цигари и нафта, контроверзниот црногорски моќник Миодраг Дака Давидовиќ веќе подолго време работи и во областа на набавка и дистрибуција на големи количини на оружје и воена опрема за кои има оперативни податоци што треба да се пласираат на пазарите на земјите под меѓународно ембарго.

Дилер со оружје, инвеститор во Македонија: Дака нелегално ги снабдувал со оружје земјите под санкции

Контроверзен моќен човек на Црна Гора е под сомнение дека се справил со недозволен...