Бидејќи коронавирусот првенствено влијае на белите дробови, рускиот лекар Евдокимеко советува зајакнување на имунитетот, зајакнување на белите дробови.

Објавил: Сара Фемина | 28 март, 2020 14:08

ПОЗНАТ РУСКИ ЛЕКАР ОТКРИВА РЕЦЕПТ: Еве како да не добиете воспаление на белите дробови додека трае епидемијата!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Stil магазин.мк

Целиот свет е зафатен од пандемијата на коронавирусот, а само изолацијата, со што е можно помал контакт, може да го запре ширењето на овој вирус што однесе илјадници животи. Лекарите советуваат, ако веќе мора да се движиме, мора да се заштитиме за да не заразиме – да носиме маски, ракавици и ги миеме рацете редовно и темелно.

Бидејќи коронавирусот првенствено влијае на белите дробови, рускиот лекар Евдокимеко советува зајакнување на имунитетот, зајакнување на белите дробови.

Овој лекар верува дека животинската маст е од суштинско значење за белите дробови да функционираат целосно.

Овој лекар верува дека животинската маст е од суштинско значење за белите дробови да функционираат целосно.

Не растителни масти, туку животински масти, бидејќи белите дробови се орган зависен од маснотии, а доколку нема доволно маснотии, страда.

Особено ако сте на диета која вклучува лишување од маснотии. Затоа, вашиот лекар ве советува да јадете 20 до 30 грама путер на ден или сало.

Д-р Евдокименко советува и зајакнување на имунитетот со сок од алое.

Ако имате кашлица, лекарот ви кажува да земете: сок од алое + мед + путер во еднакви делови; измешајте сè и добијте мешавина и потоа јадете 1 или 2 лажици три пати на ден. Користете го ова за 3 до 5 дена.

Ако не можете да користите сок од алое поради некоја причина, тогаш можете да земете тинктура од женки за превенција.

Неопходен ви е сон.

Па познато е дека стравот и стресот го намалуваат имунитетот. Затоа вашиот лекар советува да донесете помалку негативност во животот, да гледате помалку вести и да се релаксирате колку што можете повеќе.

Неопходен е сон

Грипот започнува со треска, болка во зглобовите, потоа болки во грлото и кашлица. Коронавирусот започнува со болно грло 3 до 4 дена, проследено со сува кашлица, скратен здив, па дури и недостаток на чувство за мирис.
Д-р Евдокименко дава совет само за превенција и не препорачува да се лекувате ако ги искусите првите симптоми на вирусот – подобро е веднаш да се консултирате со лекар.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Светскиот ден на велосипедистите оваа година Град Скопје го дочека справувајќи се со предизвиците на светската пандемија на коронавирусот која го наметна велосипедот како најбезбедно превозно средство од аспект на превентивната заштита од Ковид-19.

ВЕЛОСИПЕДОТ СЕ УШТЕ НАЈМУДРА ОПЦИЈА ЗА ТРАНСПОРТ

Светскиот ден на велосипедистите оваа година Град Скопје го дочека справувајќи се...

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, е човек кој посветува многу внимание на неговата диета и на сопственото здравје.

БИДЕТЕ ЗДРАВИ КАКО ДРЕН: Откриено што појадува Новак Ѓоковиќ- сите можеме да го купиме!

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, секој ден јаде суров целер. Најдобриот...

Пациентите се во добра и стабилна здравствена состојба. Органодарителството е највисокиот чин на човекољубие и хуманост. Горд сум на ова семејство, вели Филипче!

(ФОТО)Ова е прекрасното семејство на Емилија Динева кои дадоа живот на три семејства во Македонија!

Министерот за Здравство, Венко Филипче утрово се сретна со семејството на починатата...

Бескрајно сум благодарен и горд на моите колеги за нивниот успех, на семејството на Емилија за нивната големина, човечност и хуманост и на семејството Огненовски на довербата кон нашите лекари, се заблагодари Филипче!

ФИЛИПЧЕ: Срцето на Емилија Динева чука во градите на Иван Огненовски!

Ден полн со емоции за сите. За семејството Диневи кое пред неколку дена ја загуби својата...