Само рано претпладнево на усток ќе има услови за послаби врнежи од снег, во југоисточните предели од дожд и снег.

Објавил: Стојче Бушин | 2 април, 2020 9:02

ПОКАЧУВАЊЕ НА ТЕМПЕРАТУРИТЕ: Детална временска прогноза!

Фото/Текст извор: ©Магазин

Времето полека се стабилизира, па така до крајот на денов ќе имаме променливо облачно време со сончеви периоди.

Само рано претпладнево на усток ќе има услови за послаби врнежи од снег, во југоисточните предели од дожд и снег. Особено Долж Повардарието и на југоисток ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец. Максималните дневни температури на воздухот ќе бидат малку повисоки и ќе се искачуваат во интервалот од 2 до 10 степени.

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со сончеви перидоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец, максималната дневна температура се очекува да се искачи до околу 8 степени.

Потоа утрешното утро ќе биде многу студено. Минималните температури на воздухот ќе се спуштаат во интервалот од -7 до 0 степени. Релативно студено утро ќе имаме и во сабота со минимални температури од -4 до 3 степени. Максималните дневни температури во текот на следните денови ќе бележат тенденција на пораст и ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 14 степени. Уште потопло ќе биде во недела со максимални температури кој ќе се искачуваат во интервалот од 9 до 17 степени.

Времето ќе биде променливо облачно со сончеви пеориоди.

Повремено локално ќе биде и позначително облачно а ќе има услови и за повремен локален но послаб дожд, на повисоките планини снег.

Подготви: Славчо Попоски

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Време

Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и од северозападен правец. Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 18 до 25 степени.

ДЕТАЛНО МЕТЕО: Од недела температурите на воздухот ќе бидат во пораст

Во текот на денешниот ден ќе имаме променливо облачно време со сончеви периоди. Од...

Ќе дува умерен, особено Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец, максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 17 до 25 степени.

ВРЕМЕТО ВО СЛЕДНИТЕ ДЕНОВИ: Нестабилно со услови за дожд и грмежи!

Во текот на денешното претпладне ќе има повеќе сончеви периоди. Попладне ќе биде променливо...

Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со услови за локален, краткотраен и слаб дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец, максималната дневна температура се очекува да се искачи до околу 22 степени.

Денеска и утре дожд и ветер- од средината на неделата затоплување на времето!

До крајот на денов, времето во државава ќе биде променливо облачно со повремен локален...

Максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 23 степени, што значи и понатаму ќе бидат под просекот за овој дел од годината!

Нестабилно време се очекува пороен дожд: Услови за ретка појава на град!

Денес особено од пладневните часови па натаму на повеќе места ќе биде нестабилно со...