Грција ќе ги отвори своите граници за туристите на 15-ти јуни.

Објавил: Сара Фемина | 30 мај, 2020 18:00

ПОЛЕСНО ДО ГРЧКИТЕ ОСТРОВИ: Од 1 јуни пониски цени на билети за траектите- од 15 јуни се отвораат границите!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Од 1-ви јуни, Грција ќе ги намали цените на билетите за траектите кои возат на островите, со намалување на даноците на продажба за зајакнување на домашниот туризам.

Грчкиот министер за поморство, Јанис Плакиотакис, рече дека стапката на данок на продажба на билетите ќе се намали од 24 на 13 насто.

Траектите почнаа да пловат кон островите, со строги ограничувања на капацитетот и мерки за оддалечување.

На островот Милош, популарно летно одморалиште за италијански и француски туристи, сопствениците на локалните бизниси велат дека грчките туристи остануваат претпазливи.

„Многу малку луѓе дојдоа вчера и тоа треба да се очекува бидејќи околностите се различни“, рече Фили Грили, кој изнајмува станови.

Тој очекува оваа сезона да биде тешка и се надева дека ќе им помогне на државата.

Грција ќе ги отвори своите граници за туристите на 15-ти јуни поради пандемијата на вирусот корона.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Одмор

Туристите ќе поминат низ „тројна проверка“, која вклучува проверка на податоците од каде потекнуваат, мерење на температурата и преземање детални податоци доколку има потреба да се следат.

ШПАНИЈА ОД ДЕНЕСКА ГИ ОТВОРИ ГРАНИЦИТЕ: Нема карантин, ТУРИСТИТЕ СЕ ДОБРЕДОЈДЕНИ!

Шпанија денес ја укинува вонредната состојба прогласена поради пандемијата на коронавирус...

Меѓународната организација за цивилен транспорт (ИЦАО) ги советува авиокомпаниите да го ограничат пристапот на патниците до тоалетот, заради нивната безбедност. Ова е особено е за кратки летови.

Ако планирате одмор во Турција мора да го знаете ОВА: Нови услови за туристите, воведени големи ограничувања!

„Туркиш ерлајнс“ испрати порака до српските агенции дека патниците повеќе немаат...

Атинската плажа Акти Вулас е една од најпосетуваните кога станува збор за атинските плажи. Добро организирана и полна со содржина, обично лесно привлекува туристи, но не овој викенд.

ПРВИ СЛИКИ ОД ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Уживање на плажите со музика и коктели (ФОТО)

Грција е една од првите земји што ја отвори сезоната за туристи. Атинската плажа Акти...