И српските медиуми во фокусот на политиките на Балканот го имаат прашањето за Северна, сметајки дека по пропаднатиот референдум нема реални шанси за уставни измени

Објавил: Мирко Бачиќ | 10 октомври, 2018 12:35

“Политика”: Притисокот за уставни измени ќе го засили отпорот на Македонците

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Српска “Политика”осамна со наслов “Референдумски ајвар” во кој ги коментира обидите на власта со уцени и закани да ги реализира уставните измени.

Имено под насловот “Референдумски ајвар”, српски весник “Политика” оценува дека “наместо витешки да признаат дека референдумот пропаднал, европските, американските и НАТО функционерите го прогласиле за победа, што дополнително ги распали политичките страсти“.

Лицемерието на западните владејачки политички елити и обидот за прекројување на волјата на граѓаните на Македонија коишто не се согласија да станат северни јужњаци, релативизирањето на резултатите на референдумот којшто лаконски беше оценет за консултативен, со дипломатски притисоци промената на името да се протурка во парламентот, само ќе го засили отпорот на Македонците. –  пишува Александар Апостоловски во коментарот на “Политика”.

Во коментарот се оценува дека “македонското гласачко тело е поделено на две длабоко завојувани страни, кои што пролеаја крв во Собранието, додека во позадина Албанците спокојно порачуваат, седејќи во Тиранската платформа, дека тие се единствените искрени американски сојузници“.

Многумина ќе речат дека Македонците не ја искористија историската шанса експресно да влеззат во НАТО и да почнат преговори со ЕУ по 27 години. Можеби балканската ирационалносто повторно го победи прагматизмот. – се заклучува во текстот.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Дали започна подземната внатрепартиската битка во СДСМ за претседателски кандидат ?

(Видео) Срдечен пречек за Јохан Тарчуловски од Никола Димитров во Хаг. Дали започна подземната битка во СДСМ?

Никола Димитров е најчестата личност која дел од медиумите на албански јазик го анализираат,...

Силјановска беше и министер без ресор од 1992 до 1994 година во првата влада која како премиер ја предводеше Бранко Црвенковски.

Која е Гордана Силјановска -Давкова, кандидатот за претседател на Република Македонија ?

Силјановска беше и министер без ресор од 1992 до 1994 година во првата влада која како премиер...